USA wysyłają lotniskowiec na Morze Południowochińskie. Błyskawiczna reakcja Chin
15 chińskich samolotów naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu - poinformował tajwański resort obrony. Manewry wojska chińskiego są związane z obecnością marynarki wojennej USA na Morzu Południowochińskim.
15 samolotów należących do chińskiego wojska naruszyło w niedzielę 24 stycznia od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu - przekazał tajwański resort obrony. Przypomniano jednocześnie, że to drugi dzień z rzędu, kiedy Chiny wysyłają tak dużą ilość swoich maszyn w te rejony.
Resort podkreślił, że tajwańskie systemy wykrywania zagrożeń reagują w czasie rzeczywistym i zapewniają bezpieczeństwo krajowi. W komunikacie przekazano, że wśród 15 chińskich samolotów znalazły się cztery myśliwce Shenyang J-16, trzy maszyny Shaanxi Y-8, dwa wielozadaniowe samoloty bojowe SU-30 oraz sześć myśliwców Chengdu J-10.
Manewry wojska chińskiego mają niewątpliwy związek z obecnością marynarki wojennej USA na Morzu Południowochińskim. W sobotę Stany Zjednoczony wysłały w te rejony grupę statków pod wodzą lotniskowca USS Theodore Roosevelt. Towarzyszą mu niszczyciele rakietowe USA klasy Arleigh Burke USS Russell i USS John Finn oraz krążownik rakietowy typu Ticonderoga USS Bunker Hill.
Wojsko USA przekazało, że działania marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim mają na celu promowanie "wolności mórz" w regionie.
Przypomnijmy, że w sobotę Departament Stanu USA zapewnił o zaangażowaniu na rzecz Tajwanu, w tym we wspieraniu jego zdolności obronnych. - Nasze zaangażowanie na rzecz Tajwanu jest stałe i przyczynia się do utrzymania pokoju i stabilności w całej Cieśninie Tajwańskiej oraz w regionie - wskazano w oświadczeniu. Był to pierwszy oficjalny komunikat w tej sprawie po objęciu prezydentury przez Joe Bidena.
USS Theodore Roosevelt
Wysłany na Morze Południowochińskie USS Theodore Roosevelt to lotniskowiec typu Nimitz z napędem atomowym. Należy do grupy największych okrętów wojennych świata. W czasie pokoju stanowi on czynnik odstraszający i służy do demonstracji siły, w wypadku wojny, okręt może zarówno prowadzić operacje zwalczania floty przeciwnika, chronić własne lub sojusznicze okręty i statki handlowe, a także zapewniać panowanie w powietrzu i wykonywać uderzenia na cele lądowe.
Z uwagi na swoje spore rozmiary okręty tego typu są w stanie przyjąć na pokład dużą liczbę samolotów. Zespół skrzydła bojowego jest dostosowywany do misji. W skład standardowej obsady wielozadaniowej, liczącej około 60 maszyn wchodzą: F/A-18 Hornet, F/A-18 Super Hornet, EA-6 Prowler, E-2 Hawkeye i SH-60 Seahawk.
Długość okrętu wynosi 333 metry, szerokość całkowita blisko 77 metrów, a zanurzenie 11,3 m. Jest napędzany przez 2 reaktory atomowe o mocy 280 000 KM wytwarzające parę dla turbin parowych napędzających 4 śruby. Jest wyposażony w 3 wyrzutnie RIM-7 Sea Sparrow oraz w trzy zestawy przeciwrakietowe Vulcan Phalanx 20 mm.