USA. Korea Północna proponuje rozmowy. Kilka godzin później przeprowadza test rakietowy

USA. Korea Północna proponuje rozmowy. Kilka godzin później przeprowadza test rakietowy

USA. Korea Północna proponuje rozmowy. Kilka godzin później przeprowadza test rakietowy
Źródło zdjęć: © East News
Bolesław Breczko
10.09.2019 15:05, aktualizacja: 11.09.2019 12:29

Korea Północna zaproponowała wznowienie rozmów z USA o swoim programie nuklearnym. Kilka godzin później przeprowadziła test rakietowy, wystrzeliwując dwa obiekty, które wpadły do Morza Japońskiego.

Korea Północna najprawdopodobniej wykorzystała nową, mobilną wyrzutnię rakiet, którą zaprezentowała w lipcu i sierpniu - ocenia analityk Instytutu studiów dalekowschodnich z Seulu, Kim Dong-yub. Nowa broń ma przypominać konstrukcyjnie amerykański system rakietowy MGM-140 ATACMS o zasięgu 165 km. Północnokoreański system jest jednak większy od amerykańskiego. Rakiety wystrzelone we wtorek przebyły dystans 330 km.

Time informuje, że test rakietowy Korei Północnej jest prawdopodobnie próbą wywarcia presji na Stany Zjednoczone do podjęcia rozmów i rozluźnienia sankcji międzynarodowych nałożonych na kraj pod przywództwem Kim Dzong Una.

Stany Zjednoczone oczekują od Korei Północnej przerwania programu nuklearnego i rozbrojenia na co nie chce przystać administracja Kim Dzong Una. Ostatnie rozmowy pomiędzy krajami miały miejsce w lutym, ale nie przyniosły porozumienia, które zadowoliłoby obie strony.

Wtorkowa próba rakietowa była ósmą z kolei od lipca. Poprzednie siedem sprawdzało możliwości rakiet krótkiego zasiegu i systemów artyleryjskich. Według ekspertów Korea Północna podnosi możliwości swoich rakiet i artylerii i w najbliższej przyszłości może osiągnąć zdolność rażenia celów w całek Korei Południowej włącznie z amerykańskimi bazami wojskowymi, które znajdują się w tym kraju.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)