Ulga dla chorych na raka. Nietypowa metoda leczenia
Leczenie chorób nowotworowych to nie tylko leczenia w kierunku pozbycia się nowotworu, ale także walka z bólem. W tej kwestii pomaga nie tylko farmakologia. Naukowcy odkryli, że wirtualna rzeczywistość może przydać się w leczeniu bólu.
Czasopismo "Cancer" donosi, że sesje wirtualnej rzeczywistości (VR) mogą pomóc w łagodzeniu bólu odczuwanego przez pacjentów onkologicznych. Ta metoda, która nie jest inwazyjna ani farmakologiczna, mogłaby stanowić cenne uzupełnienie standardowej terapii, poprawiając jakość życia osób cierpiących na raka.
Niedawno przeprowadzone badanie przez lekarzy z Georgetown University School of Medicine i MedStar Health w USA (http://dx.doi.org/10.1002/cncr.35282) wykazało, że 10-minutowa sesja VR może znacznie zmniejszyć ból u pacjentów hospitalizowanych z powodu nowotworów. Co więcej, korzyści z tej sesji były odczuwalne nawet dzień po jej zakończeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposób na ból u chorych na nowotwór
Autorzy publikacji wyjaśniają, że większość osób z chorobami onkologicznymi cierpi na silny ból. Tradycyjne metody leczenia tego bólu często obejmują stosowanie silnych leków, takich jak opioidy.
Wcześniejsze badania wykazały, że sesje VR, które umożliwiają pacjentom "zanurzenie się" w innym środowisku, są skutecznym, nieinwazyjnym i niefarmakologicznym sposobem na zmniejszanie bólu u różnych grup pacjentów. Jednak do tej pory brakowało danych dotyczących skuteczności tej metody u osób chorych na raka.
Aby to zbadać, lekarze przeprowadzili eksperyment na 128 dorosłych pacjentach onkologicznych, którzy regularnie doświadczali umiarkowanego lub silnego bólu. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do dwóch grup. Jedna grupa przeszła 10-minutową interwencję VR, która przedstawiała spokojne, przyjemne otoczenie. Druga grupa zaś przeszła 10-minutową sesję oglądania dwuwymiarowej prezentacji na tablecie.
Badanie wykazało, że obie interwencje pomogły zmniejszyć ból, ale efekt po sesjach VR był znacznie silniejszy. W grupie korzystającej z tabletu średni spadek nasilenia bólu wyniósł 0,7 punktu, podczas gdy w grupie VR - 1,4 punktu. Co więcej, 24 godziny po sesji uczestnicy z grupy VR nadal odczuwali ból na niższym poziomie niż przed interwencją. Ci sami pacjenci zgłaszali również poprawę związaną z "uciążliwością" bólu (jak bardzo ból im przeszkadzał, niezależnie od jego nasilenia) i ogólnym cierpieniem. Wyrazili również zadowolenie z przeprowadzonej interwencji.
"Wyniki naszego badania sugerują, że immersyjna wirtualna rzeczywistość może być skuteczną, niemedyczną strategią poprawiającą jakość życia osób odczuwających ból nowotworowy" - podsumowują autorzy publikacji. Dodają, że chociaż badanie przeprowadzono wśród pacjentów hospitalizowanych, w przyszłości planują skupić się na ocenie terapii VR w warunkach ambulatoryjnych oraz na badaniu wpływu różnych treści VR, różnych rodzajów bólu i różnych grup pacjentów.
Autorzy sugerują, że terapie tego typu mogą kiedyś być przepisywane przez lekarzy do stosowania w domu jako dodatek do standardowych strategii leczenia, takich jak leki przeciwbólowe.