Ukryj swoją tożsamość na Naszej-klasie

Uczeni z University of Waterloo w kanadyjskim Ontario pracują nad wtyczką dla przeglądarek WWW, która ma pomóc użytkownikom dużych sieci społecznościowych w ochronie wrażliwych danych przed ciekawskimi internautami - a także samymi operatorami serwisów

Ukryj swoją tożsamość na Naszej-klasie
Źródło zdjęć: © nasza-klasa

Oprogramowanie noszące nazwę FaceCloak potrafi automatycznie zastępować prywatne dane zawarte w profilu użytkownika Facebooka, zapisując strumień informacyjny (News Feed) nic nieznaczącym tekstem. Pisze o tym w wydaniu internetowym magazyn "Technology Review". W efekcie dostęp do rzeczywistych danych mają tylko zaufani znajomi ewentualnie uprzednio aktywowane kontakty - wyjaśnia zespół eksperta w dziedzinie nauk komputerowych Ursa Hengartnera w opublikowanym artykule.

Obraz

FaceCloak będzie implementowany jako dodatek dla przeglądarki Mozilla Firefox. Jego sposób użycia jest prosty: program pozwala użytkownikom na oznaczanie informacji, które mają być szyfrowane i dostępne tylko dla przyjaciół. Po zainstalowaniu wtyczki FaceCloak użytkownik otrzymuje tajny klucz dostępu, w który zostają również zaopatrzeni jego znajomi. Pozwala on na odczyt rzeczywistych informacji. Te zaś w ramach dodatkowej ochrony są umieszczone na serwerach oddzielonych od Facebooka. Opisana technika będzie działać także w pozostałych sieciach społecznościowych, m.in. Twitterze czy MySpace - Hengartner i jego koledzy chcą się najpierw skoncentrować na niezwykle popularnym obecnie Facebooku. "Cierpiąc na określoną chorobę, chcemy przecież, by wiedzieli o tym tylko prawdziwi przyjaciele" - mówi Hengartner. W tej chwili FaceCloak pozwala użytkownikom decydować, które dane na Facebooku mają być widoczne, a które nie.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

tożsamośćinternetfacebook
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)