Ukraiński UJ‑22 "Airborne" w pobliżu Moskwy? Do sieci trafiły zdjęcia
Jak donosi Reuters, powołując się na słowa gubernatora regionu moskiewskiego, Andrieja Worobojowa, około 110 km od Moskwy, w pobliżu stacji dystrybucji gazu ziemnego rozbił się bezzałogowy statek powietrzny. Z pojawiających się doniesień wynika, że mógł to być ukraiński dron UJ-22 "Airborne". Wyjaśniamy, co to za maszyna i jakie ma możliwości.
28.02.2023 18:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Eksperci z Ukraine Weapons Tracker pokazali zdjęcia bezzałogowca, którego znaleziono na południowy wschód od Moskwy. Ich zdaniem mogą to być szczątki ukraińskiego drona UJ-22 "Airborne". Jeśli okazałby się to prawdą, oznaczałoby to, że dron wystrzelony z terytorium Ukrainy przebył ponad 600 km. Te informacje nie zostały na razie oficjalnie potwierdzone przez Kijów. Serwis Militarny zaznacza, że w rosyjskich mediach mówi się, że maszyna najprawdopodobniej spadał z powodu wyczerpania paliwa lub zaplątania się w gałęzie i uszkodzenia skrzydła.
Ukraiński UJ-22 "Airborne" w pobliżu Moskwy?
Drony UJ-22 "Airborne" to wielozadaniowe bezzałogowe systemy powietrzne, które mogą działać o każdej porze dnia i roku bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jego twórcy, czyli ukraińska firma UKRJET, zapewniają, że bezzałogowiec może "wykonywać zadania wywiadowcze, poszukiwawczo-ratownicze w interesie wojska, policji i służb ratowniczych".
W skład kompleksu UJ-22 "Airborne" wchodzą dron, stacja kontroli naziemnej, system anteny śledzącej, zestaw narzędzi i akcesoriów do części zamiennych, a także specjalny kontener do bezpiecznego transportu urządzenia. Serwis Military Factory zwraca uwagę, że dron ma konwencjonalną budowę - posiada kołowe, stałe podwozie, trójpłatowe śmigło, a także dwupłaszczyznowy, jednopłatowy ogon z tyłu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
UJ-22 "Airborne" może lecieć z maksymalną prędkością 160 km/h i na maksymalnym pułapie 6 tys. m. Jego kontrolowany zasięg lotu wynosi 100 km, a autonomiczny aż 800 km. Według UKRJET dron jest w stanie pracować bez przerwy przez 7 godzin i sprawdza się nawet w ekstremalnych temperaturach (od -40°C do nawet 50°C). Został przystosowany do przenoszenia ładunków o masie wynoszącej 20 kg. Do obsługi całego systemu zazwyczaj potrzeba czterech osób.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski