Ukraińcy przejęli systemy walki elektronicznej. Wykorzystają je przeciwko Rosji

Ukraińcy przejęli systemy walki elektronicznej. Wykorzystają je przeciwko Rosji

Ukraińcy zdobyli kolejne trofeum.
Ukraińcy zdobyli kolejne trofeum.
Źródło zdjęć: © Twitter
Konrad Siwik
18.03.2022 07:44, aktualizacja: 18.03.2022 08:21

Ukraińskie siły mają wyjątkowe powodzenie w przejmowaniu sprzętu rosyjskiej armii. Tym razem udało im się zdobyć system walki elektronicznej Torn, który teraz wykorzystają przeciwko najeźdźcy.

Straty rosyjskich wojsk są już liczone w tysiącach sztuk wszelakiej broni – od karabinów aż po wielkogabarytowe czołgi. Sprzęt jest nie tylko niszczony, ale również przejmowany przez Ukraińców, co działa bardziej na ich korzyść niż totalna destrukcja wyposażenia wojskowego.

Tym razem ukraińskim żołnierzom udało się odbić wyjątkowo rzadki system rozpoznania elektronicznego Torn. "Gdzieś na południu kraju ukraińscy żołnierze przygotowali zasadzkę i zdobyli bardzo rzadki pojazd do walki elektronicznej Torn(-MDM)" – poinformowało konto zajmujące się śledzeniem porzuconej i przechwyconej broni.

Torn to system przeznaczony do wyszukiwania, szybkiej analizy i rejestracji sygnałów w zakresie 1,5-3000 MHz, a także wyznaczania kierunku i lokalizacji. Wykorzystuje on metodę triangulacji do odnajdywania źródła sygnałów znajdujących się w promieniu 70 km.

Na załączonych zdjęciach można zauważyć, że system zwiadu elektronicznego Torn został oparty na podwoziu ciężarówki KamAZ. Pojazd był już wcześniej używany na terenach okupowanych przez Rosjan we wschodniej Ukrainie. Teraz posłuży ukraińskim siłom do walki z nieprzyjacielem.

Mobilny system wywiadowczy Torn

To jednak nie pierwsze trofeum zdobyte przez Ukraińców. Kilka dni wcześniej Ukraińska 10. Górska Brygada Szturmowa zdobyła rosyjski system walki elektronicznej, który teraz zostanie wykorzystany przeciwko Rosjanom – podała agencja Ukrinform, powołując się na Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy.

Chodzi konkretnie o kompleks REB, który jest wykorzystywany na polu walki m.in. do zakłócania łączności i zwodzenia przeciwnika. Jest to najprawdopodobniej pierwsze udokumentowane przejęcie sprzętu tej klasy przez siły ukraińskie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie