UKE: polski prepaid potrzebuje zmian

UKE: polski prepaid potrzebuje zmian

UKE: polski prepaid potrzebuje zmian
Źródło zdjęć: © UKE
09.04.2009 10:45, aktualizacja: 09.04.2009 16:07

Urząd Komunikacji Elektronicznej przeanalizował oferty telefonii na kartę pod kątem reguł dotyczących zasilania konta. UKE krytykuje ograniczenia swobody korzystania z ofert prepaid i praktykowane przez operatorów potrącanie dostępnych środków na koncie po wygaśnięciu ważności na połączenia wychodzące.

Obraz

Urząd pisze w raporcie, że zasady odnoszące się do niewykorzystanych środków na koncie prepaid w przypadku jego wygaśnięcia są bardzo niekorzystne. UKE podkreśla, że operatorzy zarabiają na połączeniach przychodzących i wszelkiego rodzaju reklamach także wtedy, gdy ważności na połączenia wychodzące już wygasła - co czyni proceder potrącania środków z konta niesprawiedliwym.

Prezes UKE wskazuje, iż istnieje wyraźna potrzeba ustalenia na rynku usług przedpłaconych nowych zasad, tj:
• wydłużenie okresu aktywności konta/numeru użytkownika prepaid, bez względu na wysokość doładowania konta,
• możliwość wykonywania przez użytkownika połączeń wychodzących w okresie aktywności konta, o ile pozwalają na to środki na nim zgromadzone,
• zmiana reguł odnoszących się do niewykorzystanych środków na koncie prepaid po okresie jego aktywności.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni w innych krajach europejskich wprowadzili systemy umożliwiające zwrot niewykorzystanych środków na koncie prepaid po jego wygaśnięciu. Przeważnie ustalany jest próg kwotowy umożliwiający zwrot i/lub prowizja z tytułu przelania kwoty.

Zobacz: Stanowisko Prezesa UKE wobec ofert prepaid (plik .pdf; 139 kB).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (260)