UKE chce zmusić operatorów do rozbudowy sieci

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce do końca roku ustalić warunki porozumień˙z operatorami komórkowymi dotyczących inwestycji na rynku i stawek hurtowych - powiedziała PAP prezes UKE Anna Streżyńska.

UKE chce zmusić operatorów do rozbudowy sieci
Źródło zdjęć: © UKE

"Przedstawiliśmy nasze propozycje i oczekiwania. Chcemy, żeby zainwestowali w zasięg w tych obszarach Polski, w których są problemy z połączeniami komórkowymi i korzystaniem z bezprzewodowego internetu. Teraz jest planowane jeszcze jedno spotkanie w sprawie sporów sądowych˙i lokalizacji +białych plam+,˙a potem osobne spotkania z poszczególnymi operatorami i rozmowa o wartości inwestycji" - powiedziała.

Podkreśliła, że operatorzy ustnie zadeklarowali gotowość porozumienia. Dodała, że ewentualne umowy będą zawierane z operatorami oddzielnie.

Obraz
© (fot. Hoby Finn/Thinkstock)

Streżyńska˙chce, by operatorzy komórkowi zainwestowali w infrastrukturę telefonii komórkowej na obszarze tzw. białych plam (tam, gdzie nie ma zasięgu sieci, a operatorzy nie inwestują, bo im się to nie opłaca) oraz - by˙zainwestowali w bezprzewodową sieć internetową tak, aby swoim zasięgiem obejmowała co najmniej 8. proc. obszaru Polski.˙W zamian, szefowa UKE proponuje, aby telefoniczne stawki hurtowe od lipca 2011 r. spadły do ok. 15 groszy, od stycznia 2012 r. do ok. 14 groszy, a od lipca 2012 r. do ok. 12 groszy. Jak tłumaczyła, jeśli operatorzy nie zgodzą się na umowę, stawki zostaną jeszcze bardziej obniżone.
˙ Ostatnia obniżka stawek hurtowych, tzw. MTR-ów (ang. Mobile Termination Rates), miała miejsce na początku lipca 200. roku. Obecnie wynoszą one ok. 17 groszy.
˙ MTR-y są podstawą do rozliczeń pomiędzy operatorami w przypadku rozmów między różnymi sieciami. Operator telefoniczny obciąża osoby odbierające połączenie kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane. Na podstawie tych stawek ustalane są ceny połączeń detalicznych dla klientów.

Rozmowy z operatorami komórkowymi trwają od lipca 201. r. Jak podał UKE, omówiono dotychczas koszty budowy stacji bazowych, rodzaje możliwych inwestycji, potencjalne korzyści z nowego harmonogramu obniżki stawek hurtowych, lokalizację białych plam, podział i współdzielenie inwestycji w białych plamach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)