Udział w rynku Internet Explorera 6 spadł poniżej 5 proc.!

Udział w rynku Internet Explorera 6 spadł poniżej 5 proc.!

Udział w rynku Internet Explorera 6 spadł poniżej 5 proc.!
Źródło zdjęć: © Quinn Dombrowski / Flickr / CC
02.10.2013 15:30, aktualizacja: 02.10.2013 15:56

Internet Explorer 6 to przeglądarka stworzona przez firmę Microsoft i opublikowana w... 2001 roku. W chwili premiery systemu Windows XP.

Jak łatwo policzyć od momentu premiery IE6 mija właśnie 1. lat. To mnóstwo czasu jak na komputery i jeszcze więcej, jeżeli chodzi o przeglądarki internetowe, które w ostatnich latach rozwijają się w niesamowitym tempie. Tymczasem przeglądarka dopiero teraz używana jest przez mniej niż 5 proc. światowych internautów.
Microsoft swego czasu mógł się pochwalić gigantyczną popularnością Internet Explorer 6. I choć był to powód do dumy, z upływem lat duża popularność IE6 była coraz większym problemem nie tylko dla Microsoftu, ale i dla twórców stron internetowych. Użytkownicy nie chcieli aktualizować przeglądarki, w efekcie czego w latach 2002/2003 IE6 miał ponad 80 proc. udziałów w rynku. Wraz z IE5.5 z przeglądarek Microsoftu korzystało aż 95 proc. internautów.

Jeszcze w 200. roku z IE6 korzystało 39 proc. użytkowników sieci, pomimo tego że Internet Explorer 7 był dostępny już od ponad roku. Finalnie w zwalczaniu popularności IE pomógł m.in. coraz szybszy rozwój Firefoksa, a także blokady na IE6 wprowadzone m.in. w Google Apps oraz YouTube. Mimo to w Chinach IE6 wciąż bije rekordy i jest używany przez ponad 22 proc. tamtejszych internautów.

W Polsce IE6 nie jest już uwzględniany w statystykach, a to oznacza że jego udział w rynku spadł poniżej 0,1 proc. Wciąż wysoko plasuje się jednak Internet Explorer 8. czyli już blisko 5-letnia przeglądarka. Korzysta z niej ponad 5,4 proc. internautów. Więcej szczegółowych statystyk dotyczących IE6 znajdziecie tutaj.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Świetny projekt nowej wersji systemu Mac OS"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)