Tych błędów warto unikać podczas sprzątania
Łazienka to miejsce, które z reguły kojarzy się z czystością. To tu w większości wykonujemy czynności związane z własną higieną. Regularnie musimy również dbać o czystość samej łazienki. Jest jednak wiele rzeczy, o których przy tym zapominamy, a są bardzo istotne dla naszego zdrowia. Oto 7 takich przykładów.
1. Niewystarczające użycie wentylatora
Wietrzenie łazienki jest wbrew pozorom bardzo ważne dla utrzymania jej w odpowiedniej kondycji. Długotrwałe zawilgocenie może powodować intensywny wzrost liczby drobnoustrojów, a także pojawianie się pleśni w zakamarkach i na ścianach. Najlepiej włączać wentylator w wyciągu jeszcze przed zażyciem gorącej kąpieli i pozostawiać uruchomiony do 2. minut po wyjściu. Mamy wtedy pewność, że unosząca się w powietrzu para wodna została usunięta. Jeśli w kratce wentylacyjnej nie mamy elektrycznego wentylatora, podobny efekt da otworzenie okna w łazience lub w najbliższym jej pomieszczeniu.
2. Używanie jednego środka czyszczącego do wszystkich powierzchni
Jeśli chcemy utrzymać wszystkie elementy lśniące i bez zacieków -; musimy do każdego z nich dobrać odpowiedni detergent. W przeciwnym wypadku możemy nie tylko nie doczyścić zabrudzeń, ale także uszkodzić powierzchnię niektórych elementów wyposażenia. Szczególnie dotyczy to kabin prysznicowych z przezroczystego plastiku, a także baterii umywalkowych.
3. Czyszczenie tylko wnętrza toalety
Często mycie toalety ogranicza się do wyszorowania szczotką wnętrza muszli. Na pozostałych częściach jest jednak równie dużo bakterii co wewnątrz. Dla zachowania higienicznej czystości warto zdezynfekować również zewnętrzną stronę ceramiki, deskę, klapę i zbiornik na wodę. Nie można również zapomnieć o guziku od spłuczki.
4. Odkładanie mokrej szczotki do stojaka
Po umyciu toalety połóż szczotkę na muszli, aż do wyschnięcia. Woda i resztki zabrudzeń po odłożeniu do zamkniętego pojemnika stwarzają doskonałe warunki do rozmnażania się szkodliwych zarazków. Pamiętaj również, aby od czasu do czasu zdezynfekować rękojeść szczotki oraz sam stojak.
5. Nie oczyszczanie zasłony prysznicowej
Jeśli zauważysz na swojej zasłonie drobne ślady pleśni lub osad z wody, nie trzeba jej od razu wyrzucać, ale dobrze jest zainterweniować w inny sposób. Wystarczy wyprać ją w pralce, np. ze starymi ręcznikami. Używamy do tego trybu delikatnego, a do bębna dodajemy trochę wybielacza. Używamy też wysokiej temperatury. Aby zapobiec ponownemu zagrzybieniu zasłony, należy ją zostawiać cały czas rozsuniętą - wtedy możliwe jest jej szybkie i całkowite wyschnięcie.
6. Zapominanie o drobnych przedmiotach
Pomyśl o wszystkich rzeczach, których dotykasz w łazience codziennie i wpisz je na listę przedmiotów, które wymagają regularnego czyszczenia. Wszystkie półki, regały, baterie i uchwyty muszą być w tej grupie. Niektóre elementy, takie jak kubek na szczoteczkę do zębów, pojemnik na mydło czy nawet słuchawka prysznicowa, można od czasu do czasu umyć w zmywarce.
7. Zaniedbanie czystości pralki
Pralka to przedmiot, który zapewnia czystość naszym ubraniom, jednak sama także wymaga czasami pewnych zabiegów, które utrzymają ją świeżą I pachnącą. Przede wszystkim nie zapominajmy zostawiać po praniu otwartych drzwiczek - niezależnie od typu pralki. Od czasu do czasu można wlać do pustego bębna pół litra octu i dodać sodę oczyszczoną, a następnie włączyć pranie w najwyższej temperaturze. Nie powinno się też zapominać o czyszczeniu podajnika na proszek - tu po raz kolejny pomocna może być zmywarka. Częstym źródłem przykrego zapachu z pralki są też nieczystości zalegające w wężu odpływowym. Po odkręceniu można zalać go wybielaczem, a po upływie pół godziny przeczyścić silnym strumieniem wody.
Źródło: goodhousekeeping.com