Twórca polskiego Internetu utopił 14 mln zł podatników

Twórca polskiego Internetu utopił 14 mln zł podatników

Twórca polskiego Internetu utopił 14 mln zł podatników
Źródło zdjęć: © NASK
09.07.2009 11:10, aktualizacja: 09.07.2009 11:44

Słynny NASK - twórca polskiego internetu i firma zarządzająca wszystkimi domenami z końcówką "pl" - utopił w ryzykownych operacjach finansowych ok. 14 mln zł, czyli kilkanaście procent swojego rocznego budżetu

Słynny NASK - twórca polskiego internetu i firma zarządzająca wszystkimi domenami z końcówką "pl" - utopił w ryzykownych operacjach finansowych ok. 14 mln zł, czyli kilkanaście procent swojego rocznego budżetu, donosi "Dziennik".

Sprawa trafiła do prokuratury, a szef Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej został zdymisjonowany przez nadzorującą tę instytucję minister nauki.

Obraz
© (fot. NASK)

Okazało się, że w ub. roku firma utopiła ogromne pieniądze, inwestując w bardzo ryzykowne instrumenty finansowe rynku walutowego, zwane opcjami lub kontraktami terminowymi. Narzędzia te opierają się na umowie z bankiem o zakupie lub sprzedaży wybranej waluty w określonym terminie po umówionym kursie. Ustalając z góry cenę za jaką w przyszłości zostanie sprzedana waluta firma naraża się na ryzyko, że nastąpi załamanie kursu i straci sporo pieniędzy. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku instytucji NASK, która straciła na wspomnianych instrumentach 1. mln zł (roczny budżet NASK-u wynosi ok. 70 mln zł). Należy również zaznaczyć, że inwestowanie pieniędzy w ryzykowne transakcje przez jednostki sektora finansów publicznych stanowi złamanie prawa.

Szefowie NASK nie mają sobie nic do zarzucenia, a winą obciążają... bank, który zarządzał inwestycją mając świadomość, że zawarcie z NASK umowy na opcje jest złamaniem prawa.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa ma jeszcze nadzieję na unieważnienie umowy z bankiem i odzyskanie zainwestowanych pieniędzy, ale - jak donosi Dziennik - szanse na to są niewielkie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)