Twoje zdjęcie w kosmosie. Musisz się tylko pospieszyć

Twoje zdjęcie w kosmosie. Musisz się tylko pospieszyć
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

15.01.2019 14:34, aktual.: 15.01.2019 16:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zrobione przez ciebie zdjęcie może polecieć w kosmos. Wystarczy się tylko pospieszyć. W ten sposób studenci promują kwietniowe wystrzelenie stworzonego przez nich satelity KRAKsat. Będzie to piąty polski satelita.

Satelita KRAKsat Space Systems - dzieło naukowców AGH i UJ - ma przetestować nowy pomysł stabilizacji satelity w kosmosie. Z naukowego punktu widzenia to zapewne ważne przedsięwzięcie, ale dla zwykłego Kowalskiego nie jest to tak ekscytująca misja, jak np. walka z kosmicznymi śmieciami, dzięki której powstało pierwsze polskie zdjęcie satelitarne Ziemi. Krakowscy studenci znaleźli jednak sposób na to, aby każdy zainteresował się kwietniowym startem. Ba - żeby każdy mógł być częścią lotu.

"Wiosną KRAKsat znajdzie się 400 km nad powierzchnią Ziemi, a wraz z nim karta SD, na której studenci umieszczą zdjęcia i inne zainspirowane tematyką kosmiczną materiały od entuzjastów kosmosu z całej Polski" - informuje serwis urania.edu.pl.

Zdjęcie każdego chętnego może znaleźć się w kosmosie. Wystarczy, że do 16 stycznia wykona się fotografię inspirowaną kosmosem i udostępni ją w mediach społecznościowych (z hasztagami #lecewkosmos i #kraksat) lub prześle za pomocą specjalnego formularza. Nie muszą to być zdjęcia, bo w kosmos mogą polecieć też rysunki, komiksy albo inne ciekawe, kosmiczne prace.

"Liczymy, że kosmos zainspiruje Cię do stworzenia czegoś wyjątkowego" - piszą studenci na stronie akcji.

Na przesłanie zdjęć macie czas do 16 stycznia. 17 stycznia pliki wylądują na karcie SD i będą czekać na kwietniowy lot satelity, który - wraz z dostawą regularnych zapasów od NASA - trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.