Turcja. USA nie dopuszczą do tureckiej interwencji w Syrii

Turcja. USA nie dopuszczą do tureckiej interwencji w Syrii

Turcja. USA nie dopuszczą do tureckiej interwencji w Syrii
Źródło zdjęć: © East News | AP/EAST NEWS
Bolesław Breczko
06.08.2019 15:07

Amerykański Sekretarz Obrony Mark Esper powiedział, że jakakolwiek zbrojna interwencja Turcji na terenie północno-wschodniej Syrii jest nieekceptowalna. Esper dodał, że wojska USA powstrzymają wszelkie "jednostronne wtargnięcie" na ten teren.

W niedzielę 5 sierpnia turecki prezydent Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja przeprowadzi militarną operację w kontrolowanej przez Kurdów części północnej Syrii .

Oświadczenie Erdogana spotkało się z natychmiastową odpowiedzią Stanów Zjednoczonych, które wspierają walczących Kurdów wchodzących w skład Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Te z kolei są uważane zarówno przez Turcję jak i przez syryjskiego prezydenta Baszara Al-Asada za organizacje terrorystyczne.

SDF i Kurdowie odzyskali z rąk tzw. państwa islamskiego znaczne tereny w północno-wschodniej Syrii. Sekretarz Obrony USA powiedział, że Stany Zjednoczone nie mają zamiaru "porzucać" kurdyjskich bojowników.

Turcja chce wyprzeć zarówno islamistów jak i Kurdów z pasa przy południowej granicy z Syrią i stworzyć tam strefę bezpieczną. Interwencja w tym obszarze tureckich wojsk byłaby już trzecią interwencją Turcji w Syrii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)