Trójwymiarowy standard dla DVD

Trójwymiarowy standard dla DVD

29.01.2009 12:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

DVD Forum, konsorcjum przemysłowe ustalające standardy dla formatu DVD, porozumiało się w sprawie technologii trójwymiarowego obrazu. Nowym standardem stereoskopii wybranym oficjalnie przez DVD Forum została technologia Sensio 3D. Jej największą zaletą jest to, że nie wymaga ona zmian po stronie sygnału wejściowego – trójwymiarowe treści mogą być przekazywane w ramach strumienia danych konwencjonalnej technologii DVD (lub sygnału telewizyjnego). Dopiero podczas odtwarzania potrzebny jest dekoder Sensio 3D, który w zależności od sygnału generuje obraz dla lewego i prawego oka.

Sensio 3. obsługuje ponadto różne rodzaje wyświetlaczy: zarówno tradycyjne telewizory i projektory (przy użyciu okularów migawkowych lub anaglificznych), wyświetlacze polaryzacyjne (przy użyciu okularów z filtrami polaryzacyjnymi), a także wyświetlacze autostereoskopowe (bez użycia okularów). Trzeba jednak pamiętać, że jakość obrazu w tradycyjnych płaskich telewizorach, które najczęściej pracują z odświeżaniem na poziomie 60 Hz, jest nie najlepsza, ponieważ w ich przypadku na każde oko może przypadać tylko 30 obrazów na sekundę, w związku z czym nie sposób uniknąć dokuczliwego efektu migotania. W przypadku oglądania obrazu trójwymiarowego przez okulary anaglificzne z kolorowymi filtrami mamy z kolei do czynienia z przekłamaniami kolorów. Lepszą jakość obrazu zapewniają wyświetlacze, które są w stanie obsłużyć 120 obrazów na sekundę, a także wyświetlacze polaryzacyjne – ale te ostatnie bardzo powoli wchodzą na rynek.

Obraz

Kanadyjska firma Sensio pracuje nad własną technologią 3. od 1999 roku. Obecnie na rynku jest 37 filmów na DVD w formacie Sensio 3D, z czego 22 to filmy pornograficzne. Z kolei wśród treści nieprzeznaczonych wyłącznie dla widzów dorosłych znajdują się raczej dość słabe produkcje, takie jak "Movie Ride Madness" i "Alien Adventure". Ponieważ teraz standard Sensio został oficjalnie uznany przez DVD Forum, można się spodziewać, że w przyszłości zostanie on wykorzystany do trójwymiarowych wersji wielu nowych produkcji z Hollywood.
Warto przypomnieć, że odpowiedni standard trójwymiarowy ma zostać ustalony także dla formatu Blu-ray, jednak w tym wypadku nie wiadomo jeszcze, która technologia zdobędzie palmę pierwszeństwa.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)