Tragedia, o której mówi Biblia. Naukowcy wiedzą, że się wydarzyła
Naukowcy sugerują, że około 2800 lat temu Jerozolima, a dokładniej Miasto Dawida, mogło być dotknięte potężnym trzęsieniem ziemi. Wydarzenie to opisują biblijne Księgi Amosa i Zachariasza, lecz do tej pory badacze nie dysponowali dowodami potwierdzającymi te relacje.
Jak czytamy w Księdze Zachariasza (14:5): "Wtedy będziecie uciekać do tej doliny między moimi górami, gdyż ta dolina będzie sięgała aż do Azel; a będziecie uciekać tak, jak uciekaliście przed trzęsieniem w czasach Uzjasza, króla judzkiego. Potem przyjdzie Pan, mój Bóg, a z nim wszyscy święci".
Odkrycie związane z Biblią
Podczas prac wykopaliskowych zespół archeologów z Izraelskiego Urzędu Starożytności odkrył warstwę zniszczeń, datowaną na około VIII w. p.n.e., na terenie Parku Narodowego Miasta Dawida. Zbiega się to czasowo z rządami króla Uzjasza, zwanego także Azariaszem lub Ozjaszem, wspomnianego w Biblii.
W tej warstwie archeolodzy odnaleźli rząd rozbitych naczyń, takich jak miski, przybory kuchenne czy słoiki, które zostały zniszczone przez zawalenia się ścian budynków. Nie znaleziono jednak śladów pożarów, co powoduje wątpliwości wśród badaczy dotyczące potencjalnego ataku na miasto przez najeźdźców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ślady potwierdzają historię z Biblii
Z kolei odkrycie podobnych zniszczeń w regionie potwierdza, że około 2800 lat temu w południowym Lewancie mogło wystąpić duże trzęsienie ziemi. Badacze sądzą, że te ślady mogą być dowodem na historyczność opowieści z Biblii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Archeolodzy odkryli w Jerozolimie dowody wskazujące na trzęsienie ziemi, o którym wspomina Biblia
Archeolog Joe Uziel z Izraelskiego Urzędu Starożytności, w rozmowie z serwisem Live Science w 2021 r., zasugerował, że choć Jerozolima nie była epicentrum trzęsienia, skutki zdarzenia mocno ją dotknęły. Uważa on, że zapis w Biblii świadczy o dramatycznym wpływie tego wydarzenia na ludzi tamtych czasów. Odkrycia wskazują także, że mieszkańcom udało się później odbudować miasto, włączając w to mury i budynki.