Toster czy opiekacz? Doradzamy, jaki kupić sprzęt
12.09.2012 16:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Oferta tosterów i opiekaczy może przyprawić o lekki zawrót głowy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, co sprawia, że trudno się zdecydować na konkretny model. Jakie urządzenie wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Zasadnicza różnica
Na początek powiedzmy sobie jasno: opiekacz to nie toster! Są to dwa odmienne urządzenia, które różnią się m.in. budową i przeznaczeniem. Choć, jak sama nazwa wskazuje, tostery służą do tostowania, a opiekacze do opiekania, nie wiedzieć czemu, obie kategorie są często mylone. Niektórzy uważają, że opiekacz to inaczej tzw. toster zamykany lub toster kanapkowy - nic bardziej mylnego. W tosterze można przygotować tylko grzanki, z kolei w opiekaczu sandwicze i różnego rodzaju kanapki, np. z serem i wędliną. Co więcej, w opiekaczu pieczywo ma bezpośredni kontakt z płytkami grzejnymi i dlatego tak ważne jest, by były pokryte specjalną powłoką.
Poza tym opiekacz z powodzeniem może zastąpić niekiedy grill, gofrownicę lub urządzenie do ciastek. A takich możliwości z pewnością nie daje toster. Trzeba też zdać sobie sprawę, że rozpiętość cenowa tych urządzeń jest dość duża. Najtańsze i najprostsze modele można kupić już za 50-7. zł. Bardziej zaawansowane są wydatkiem rzędu nawet 600 zł. To, czy wybierzesz toster czy opiekacz, powinno zależeć od Twoich potrzeb - chyba że zdecydujesz się na zakup obydwu urządzeń.
Razem czy osobno?
Kolejną istotną kwestią, o której warto wspomnieć, są serie śniadaniowe. Zarówno tostery, jak i opiekacze można kupić w zestawie, m.in. z czajnikami i ekspresami do kawy. Serie śniadaniowe (czyli ujednolicone linie pod względem wzorniczym) to idealne rozwiązanie, jeśli dopiero wyposażasz kuchnię lub planujesz generalną wymianę większości urządzeń. Najczęściej na taki zestaw składa się czajnik i toster, ale często również ekspres. Jednak większość producentów proponuje całkowicie kompleksowe rozwiązania. Jeśli zależy Ci na wystroju kuchni, a wzornictwo urządzeń jest równie ważne jak ich cena, to koniecznie obejrzyj asortyment, jaki dostępny jest na rynku. Oprócz wspomnianych już produktów możesz kupić też parowar, mikser, blender, a nawet jajowar czy sokowirówkę. W efekcie otrzymasz całą linię urządzeń, które są spójne kolorystycznie i stylistycznie i które nadadzą kuchni odpowiedni charakter.
Ważny materiał
Zanim kupisz toster czy opiekacz, zwróć uwagę na materiał, z którego zostało wykonane. Przekłada się to nie tylko na jego trwałość, ale również - wspomnianą stylistykę. Ważne, by był on odporny na działanie wysokich temperatur i by urządzenie miało obudowę, która się nie nagrzewa. Tym, którzy lubią prostotę i minimalizm formy, polecamy tostery i opiekacze wykonane ze stali nierdzewnej (inox) lub aluminium, które zapewniają nie tylko trwałość urządzeń, ale również higienę, odporność na rdzę i łatwe czyszczenie. Są przy tym bardzo efektowne.
Dla tych, którzy nie boją się odważnych kolorów i stawiają na nowoczesność, najlepszą propozycją będą modele z anodyzowaną powierzchnią i pokrytą kolorowym lakierem. Ognista czerwień, intensywna zieleń czy elektryzujący róż to tylko niektóre z możliwości. Kolejną kategorią są tostery i opiekacze wykonane z tworzywa sztucznego. Są lżejsze od modeli stalowych, dostępne w różnych kolorach i mają niską cenę. Ciekawą propozycją dla prawdziwych miłośników designu są tostery z elementami wykończenia z hartowanego szkła oraz polerowanej stali nierdzewnej, które należą do urządzeń z wyższej półki. Ale i są klasą samą w sobie.
O liczbie tostów i nie tylko
Kupując toster, koniecznie zwróć uwagę na liczbę szczelin, a co za tym idzie, również na rodzaj regulacji ustawień. W zależności od tego, jaki rodzaj pieczywa będziesz tostować, i tego, jak często planujesz używać tostera, możesz wybrać model jedno-, dwu- lub czteroszczelinowy. Pamiętaj, że liczba szczelin wpływa również na wymiary urządzenia. Zdecydowanie najpopularniejsze są tostery z dwiema szczelinami, które można uznać za standardowe rozwiązanie. Jeżeli zależy Ci na przygotowywaniu dłuższych rodzajów pieczywa lub po prostu standardowy toster nie zmieści się na blacie w kuchni, wybierz modele z jednym otworem na tosty, które są węższe, ale za to dłuższe. Jeśli jednak brak miejsca nie jest przeszkodą, a tosty mają być stałym elementem Twojego jadłospisu, proponujemy zakup urządzenia z czterema szczelinami, które pozwala na szybkie przygotowanie większej liczby tostów. W wypadku tego typu tosterów bardzo praktycznym rozwiązaniem jest podwójna, osobna regulacja ustawień dla każdej pary szczelin.
Na szczęście w tosterach można przygotowywać nie tylko tosty. Bardzo przydatne są specjalne ruszty służące do opiekania bułek, rogalików i większych porcji pieczywa. Ruszty mogą być zintegrowane z urządzeniem lub niezależne od niego. W pierwszym wypadku nie musisz ich montować za każdym razem, w drugim dzięki możliwości demontażu urządzenie zajmuje mniej miejsca. W bardziej zaawansowanych modelach producenci proponują regulację szerokości szczelin, która ułatwia opiekanie mniejszych porcji chleba.
Opiekacz – co z płytkami grzejnymi?
Płytki grzejne to najważniejszy element każdego opiekacza. Koniecznie powinny być pokryte nieprzywierającą powłoką, która nie tylko zapobiega przywieraniu, ale też ułatwia czyszczenie urządzenia. Szukając odpowiedniego opiekacza, musisz wiedzieć, do czego ma on służyć –. w zależności od Twoich potrzeb może nie tylko opiekać sandwicze, ale również przygotowywać gofry, a nawet ciastka. Na rynku dostępne są urządzenia ze stałymi lub wymiennymi płytkami, które można myć w zmywarce. Pierwsze są dobre dla tych, którzy opiekacza potrzebują jedynie do podgrzewania kanapek. Jeśli jednak wolisz urządzenia wielofunkcyjne, koniecznie wybierz model z wymiennymi płytkami, które mogą mieć kształt kratownicy do gofrów, do kanapek panini, a także choinek, gwiazdek, serduszek itp.
Kilka przydatnych rozwiązań
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując toster lub opiekacz? W wypadku tosterów z pewnością na to, czy tacka na okruchy jest wyjmowana, oraz na funkcję automatycznego wyrzucenia tostów, która ułatwia wyjmowanie pieczywa z wąskich szczelin, przerywania opiekania i automatyczne centrowanie pieczywa. Jeśli masz swój własny przepis na tosty idealne, wybierz model z funkcją pamięci (memory), która zapamięta Twoje ustawienia, lub z możliwością opiekania pieczywa tylko z jednej strony. Jeśli nie, to proponujemy tostery z regulacją czasu i stopnia opiekania. Dla bezpieczeństwa zwróć uwagę, czy urządzenie wyłącza się automatycznie po przewróceniu i czy ma antypoślizgowe elementy oraz nienagrzewającą się obudowę. Równie przydatne są lampki kontrolne i zwijacz przewodu. Ciekawą propozycją są tostery z wyświetlaczem LCD oraz takie, które jednocześnie są po prostu - radiem!
Jeśli chodzi o opiekacze, to i tu warto pamiętać o lampkach kontrolnych czy antypoślizgowych nóżkach. Ponadto liczą się też automatyczna regulacja temperatury i ochrona przed przegrzaniem. Nienagrzewające się uchwyty zapewniają bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Zwróć uwagę, czy urządzenie ma miejsce na przewód, czy można je trzymać w pionie i czy ma specjalny hak umożliwiający wieszanie –. te rozwiązania ułatwią przechowywanie opiekacza.
Zanim wybierzesz czy kupić toster, czy opiekacz - pamiętaj!
- Cena urządzenia jednak zależy od tego, jakie widnieje na nim logo. Znane i cenione – wpływa na jakość materiałów, z którego je wykonano, oraz zastosowane rozwiązania.
- Jeśli szukasz niepowtarzalnych urządzeń dla siebie lub dziecka, kup toster z radiem, toster zintegrowany z jajowarem lub taki, który wytłacza na pieczywie napisy lub wzory, np. Myszki Miki.
- Warto zainwestować w model z funkcją automatycznego wyłączenia i zabezpieczeniem przed przegrzaniem, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowania.
- Jeśli klasyczny opiekacz to dla Ciebie za mało, kup model z wymiennymi płytkami – dzięki temu będziesz mieć też gofrownicę i urządzenie do ciastek.
- Przed zakupem sprawdź, czy płytki w opiekaczu są pokryte nieprzywierającą powłoką, czy jest to teflon i czy urządzenie można myć w zmywarce.