Top 10 sokowirówek do 350 złotych
Sok to drugi po kawie najważniejszy napój śniadania, a nawet dnia. Jest smaczny, odżywczy i dostarcza witam zawartych w owocach. Kupowany sok powinien być stuprocentowy i najwyższej jakości. A jaki powinien być ten z sokowirówki? Jakie cechy powinno mieć takie urządzenie, żeby wyszedł prawie idealny nektar?
Zakup sokowirówki jest inwestycją w zdrowie. Własnoręcznie wyciskany sok jest zdrowy, bez cukrów, chemii, barwników czy aromatów. Sokowirówka powinna być także na tyle efektywna, żeby dawała maksimum soku z przetwarzanych owoców. Odpady muszą być jak najbardziej zbite i suche. W takim przypadku możemy mieć pewność, co do tego, że wycisnęliśmy soki do maksimum.
Sokowirówki do 35. złotych to przeciętne i przyzwoite maszyny. Schodzenie poniżej tego pułapu cenowego nie ma sensu - tańsze urządzenia stracą swoje możliwości bardzo szybko, a jakość produktu będzie marna. Owoców zużyjemy dużo ale wyjdzie nam mało soku. Jeśli masz do przeznaczenia wyższą kwotę na zakup takiego sprzętu to także nie pożałujesz tego wydatku. Możesz pokusić się wtedy o wyciskarkę zamiast sokowirówki.
Na rynku dostępne są wyciskarki jedno- i dwuślimakowe, które pozwalają na wydobycie soków nawet z liści i ziół. Klasyczne wyciskarki ręczne, głównie te elektryczne zastępują często zwykłe sokowirówki. Są dobre dla tych, którzy nie mają rodzin, a co za tym idzie potrzeby robienia wielu litrów w jednej chwili. Zwolennikami tego rozwiązania są ludzie pijący napoje głównie cytrusowe.
Zacznijmy od tego, że moc silnika jest jednym z najbardziej liczących się parametrów. Ten wprowadza w ruch sito, czyli najważniejszy element robiący sok. Wykonuje ono 600. do 12000 obrotów na minutę. To dużo. Sito nie powinno być plastikowe - w trakcie pracy urządzenia, owoce lub warzywa są szatkowane ostrzami, a następnie dociskane i ścierane właśnie przez ten element. Dlatego właśnie musi być ono porządne i wykonane z dobrych materiałów - głównie stosuje się stal nierdzewną i spisuje się ona bez zastrzeżeń.
Koniecznie zwróć uwagę na rozmiar otworu na owoce. Im większy tym lepszy. Zdarzają się modele, do których bez problemu można włożyć nawet całe jabłko. Takie rozwiązanie oszczędza czas - poza myciem produktów i obieraniem nie trzeba ich kroić na mniejsze kawałki, tak żeby się zmieściły. Kupując urządzenie z dużym otworem, tym bardziej zwróć uwagę na sito, bowiem owoce spadną w całości i niemal bezpośrednio na nie. Dobrze jest posiadać regulację prędkości, żeby móc dostosować ją twardości owoców lub warzyw, z których chcemy uzyskać sok. Taka funkcja pozwoli nam wycisnąć soki do ostatniej kropli z każdego produktu.
Czyszczenie sokowirówek to praca niemalże katorżnicza. Przy wyborze urządzenia trzeba zwrócić uwagę na możliwość mycia elementów w zmywarce. Jeśli planujesz produkcję soku niemal na przemysłową skalę lub chociaż dla 5 osobowej rodziny, to sprawdź, czy urządzenie nie ma ograniczenia czasu pracy do kilku minut. W takim przypadku uda się zrobić co najwyżej 3 niepełne szklanki. Z drugiej strony dzięki takiej funkcji nie przegrzejesz silnika podczas pracy. Im wyższa moc, tym sprzęt dłużej i popracuje i pożyje.
Zalety i wady sokowirówek
Dzięki sokowirówkom, można zrobić dużo soku w krótkim czasie. Jednak podczas ścierania owoców, sok zostaje napowietrzony - można to zaobserwować po przelaniu go do szklanki. Na powierzchni powstaje piana, jest ona właśnie wynikiem napowietrzenia. Taki napój szybciej się psuje, należy go wypić zaraz po zrobieniu - nie powinien stać w lodówce dłużej niż 2. godziny jeśli zamierzasz go pić. Niektórzy przelewają taki sok, do foremek na lód i mrożą go - takie kostki można używać do drinków czy po prostu do wody, ale nie mają one żadnych elementów odżywczych i witamin. Składniki odżywcze po prostu szybciej się utleniają.
Jeśli chcesz wydobywać esencję z liści, ziaren lub owoców typu porzeczki i agrest to żadna sokowirówka sobie z tym nie da rady. Do tego służą wyciskarki jedno- lub dwuślimakowe. Sok z sokowirówki nie jest tak zdrowy, jak z wyciskarki. Te bowiem wydobywają najlepsze substancje z włókien owoców i warzyw. Sokowirówka tylko ściera produkty odseparowując płyny od miąższu.
Czy uda się kupić porządną sokowirówkę za 35. złotych? Czas na ranking.
Bodum BD-11149-294
Bodum to firma założona w Kopenhadze w 194. roku. Stosują bardzo praktyczne rozwiązanie w swoich produktach. Dbają także o design, jak to na Duńczyków przystało. To urządzenie może zastąpić sokowirówkę o ile chcemy robić tylko 1 do szklankę soku - jest to bowiem bardziej ręczna, elektryczna wyciskarka soku. Tego typu urządzenia dla wielu są alternatywą do sokowirówek, ponieważ lubią tylko np. napoje z pomarańczy i nie robią nic poza tym. Z tego powodu ten sprzęt znalazł się w rankingu.
Posiada obrotowy stożek z podłużnymi wypustkami, do którego dociska się np. pomarańczę. Tak powstaje sok. Urządzenie to jednak nie zrobi napoju z niczego oprócz cytrusów. Nie posiada zbiornika, należy podstawić szklankę. Jego moc to 10. W. Kosztuje jednak tyle, co pełnowartościowa sokowirówka. A to zdecydowanie za dużo jak na to urządzenie. Za jego równowartość można kupić dużo lepszy sprzęt, dlatego zajmuje najgorsze w rankingu miejsce. Zwrócić należy firmie Bodum to, że zrobiła mały, śliczny wyciskacz elektryczny. Wykonany z dobrych gatunkowo materiałów. Bądźmy jednak praktyczni i wydajmy 300 złotych na urządzenie o większych możliwościach.
Zelmer Juice Master 176.6
Przedostanie miejsce w zestawieniu należy do sokowirówki Zelmera. Powód zajęcia tego niechlubnego miejsca jest bardzo prosty. Mała moc. Tylko 42. W. To o jakieś 180 mniej niż posiadają rywale. Samo urządzenie jest całkiem dobre. Posiada funkcję samooczyszczania sitka, co bardzo ułatwia mycie tego sprzętu. Z drugiej strony taka umiejętność spowalnia właściwą pracę. Zelmer zastosował 3 litrowy zbiornik na odpady, duży otwór na owoce i sito ze stali nierdzewnej. Reasumując byłoby to bardzo fajne urządzenie, tyle że brak mu zupełnie "powera" wprowadzającego tarczę w ruch.
Moulinex Ju5001
Ta sokowirówka ma już większą moc- 60. W. Nie jest to jednak produkt naszych marzeń ze względu na ubogą ilość funkcji. Urządzenie owszem zrobi sok, ale do szklanki, ponieważ pojemnika mu brak. Dobrze, że chociaż mamy miskę na odpady o pojemności trzech litrów. Prędkość pracy urządzenia jest tylko jedna ale na szczęście stała. Ot i to było na tyle w temacie sokowirówki firmy Moulinex.
Braun MP80
Braun także ma moc 60. W. To wystarczająca ilość, by dobrze pracować, chociaż za mała by zostać przodownikiem pracy. Otwór na owoce do największych nie należy, jest to wadą urządzenia. Oczywiście dla równowagi Braun zastosował kilka innych fajnych funkcji. Jedną z nich jest rozdzielacz piany - po wytworzeniu soku nie ma jej na powierzchni napoju. Sok z urządzenia odprowadzany jest do półlitrowego pojemnika. Sokowirówka to generalnie jedno z największych kuchennych urządzeń, które ciężko się przechowuje. Nawet jeśli stoi na blacie to kabel wygląda brzydko. Producent pomyślał o względach estetycznych i zrobił schowek na przewód. Sito niestety nie czyści się samo. Elementy można myć w zmywarce.
Electrolux ESF1000
Szóste miejsce należy do Electrolux. Pozostajemy nadal w tej samej klasie jeśli chodzi o moc urządzenia. Wynosi ona 60. W, ale za to mamy do wyboru dwie prędkości pracy. To ważne, ponieważ niektóre owoce oddają sok natychmiastowo, a inne powoli, w trakcie dłuższego ścierania. Otwór na owoce jest po pierwsze szeroki, a po drugie rura jest długa. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wsadzać całe jabłka i więcej sztuk na raz. Zbiornik na sok ma 1,25 litra, a elementy po pracy można wrzucić do zmywarki. Podsumowując - to dobre urządzenie.
Ariete Centrika Metal 173
Z tym urządzeniem wkraczamy w płaszczyznę wyższych mocy. Sokowirówka ma 70. W, dzięki temu plasuje się na 5 miejscu, dokładnie w połowie rankingu. Moc to jej niewątpliwa zaleta. Musimy jednak wiedzieć, że nie zaszalejmy z funkcjami tego sprzętu, ponieważ jest ich mało. Ariete pracuje w dwóch prędkościach. Odpadki wyrzuca do oddzielnego pojemnika. Nie potrafi oddzielić piany od soku. Ma za to duży komin na produkty - zmieszczą się w nim całe owoce i okrągłe warzywa. Sam sok spływa bezpośrednio do szklanki.
Hyundai JE702P
Hyundai to firma, która robi nie tylko samochody. Część koncernu o nazwie Hyundai Electronics zajmuje się produkcją sprzętów udogadniających życie w domu. Ich sokowirówka zajmuję miejsce 4 w naszym rankingu. Urządzenie ma moc 70. W, podobnie jak poprzedniczka. Jest jednak dużo lepiej wyposażona i nie brakuje jej nic z potrzebnych umiejętności. Pracuje w dwóch prędkościach i w każdej z nich separuje pianę od soku. Ma bardzo fajny filtr siatkowy ze stali nierdzewnej, który wytrzyma pod naporem całych dużych owoców. Otwór umożliwia wkładanie całych np. pomarańczy. Odpadki wyrzuca do oddzielnego pojemnika o pojemności 2 litrów. Poszczególne elementy można myć w zmywarce. Bez wątpienia nie będziemy żałować zakupu tego sprzętu.
Kenwood JE680
Trzecie miejsce na podium zajmuje Kenwood JE680. ponieważ jego moc to 750 W. Sokowirówka ta ponadto posiada wszystkie możliwe cechy, którymi warto się pochwalić, a wykonana jest starannie i precyzyjnie. Zastosowano jest w niej system anti-drip, który zapobiega kapaniu. To ważne szczególnie, jeśli na blat miałby kapać barwiący sok np. z buraków, no i sprzątania jest po prostu mniej niż zwykle. Ponadto do urządzenia dołączona jest końcówka do wyciskania pojedynczych cytrusów. Rozmiar komina na produkty jest duży, wystarczający by pomieścić kilka na raz całych jabłek. Ponieważ sito ze stali nierdzewnej jest bardzo porządnie wykonane, nie musimy się martwić za bardzo o żywotność tego sprzętu. Odpady wyrzucane są do osobnego 1,5 litrowego pojemnika, a sok - do dzbanka o pojemności 0,75 litra. Elementy nadają się do mycia w zmywarce.
Philips Avance Collection HR1871/00
Srebro wędruje do Philipsa. Moc ma decydujące znaczenie, a w tym względzie ta sokowirówka plasuje się na 2 miejscu - ma 80. W. Produkuje poza tym o 10 procent więcej soku w porównaniu do topowej sokowirówki Philipsa. Potrafi bowiem wyprodukować do 2,5 litra napoju za jednym razem, bez konieczności usuwania odpadów i zatrzymywania pracy silnika. Posiada dwie prędkości pracy, do twardszych i tych bardziej miękkich owoców, a dodatkowo posiada końcówkę do wyciskania cytrusów. Komin jest duży, bez problemu mieszczący np. całe jabłka. Sito zrobione zostało ze stali nierdzewnej i łatwo się je myje. Pojemnik na miąższ ma 1,6 litra, a ten na sok 1,5 litra. Wszystkie elementy, które można zdjąć są przystosowane do mycia w zmywarce.
Profi Cook Pc-Ae 1000
To profesjonalne urządzenie w konsumenckiej cenie. Jego moc to 100. W, dzięki czemu możemy produkować tyle soku ile mała gastronomia. Nie musimy się obawiać o kondycję silnika. Nie ulegnie szybko zniszczeniu podobnie jak i sito, wykonane ze stali szlachetnej. Oczywiście jak na topowy produkt możemy spodziewać się komina mieszczącego całe owoce i warzywa. Żeby tego było mało, to sprzęt ten wytwarza o 30 procent więcej soku w porównaniu do standardowych sokowirówek. Pracuje w dwóch prędkościach, do wyboru w zależności od twardości produktu. Pojemnik na sok ma zainstalowane dodatkowe urządzenie do oddzielania piany. Resztki owoców i warzyw usuwane są do zbiornika o pojemności 1,5 litra. W zestawie znajdziemy także dołączone specjalną szczotkę do czyszczenia. Wszystkie elementy urządzenia można zdemontować, dzięki temu cały sprzęt łatwo się myje.
| Msc | Model | Otwór na całe owoce | Dzbanek na sok | Pojemnik na odpadki | Wyciskarka do cytrusów | Regulacja prędkości | Separator piany | Moc | Cena | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| 1 |
| Profi cook Pc-Ae 1000 | Tak | Tak | Tak | Nie | Tak | Tak | 1000 W | 289 zł |
| 2 |
| Philips Avance Collection HR1871/00 | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | 800 W | 335 zł |
| 3 |
| Kenwood JE680 | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak | 750 W | 299 zł |
| 4 |
| Hyundai JE702P | Tak | Tak | Tak | Nie | Tak | Tak | 700 W | 280 zł |
| 5 |
| Ariete Centrika Metal 173 | Tak | Nie | Tak | Nie | Tak | Nie | 700 W | 230 zł |
| 6 |
| Electrolux ESF1000 | Tak | Tak | Tak | Nie | Tak | Nie | 600 W | 254 zł |
| 7 |
| Braun MP80 | Nie | Tak | Tak | Nie | Nie | Tak | 600 W | 299 zł |
| 8 |
| Moulinex Ju5001 | Tak | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | 600 W | 281 zł |
| 9 |
| Zelmer Juice Master 176.6 | Tak | Nie | Tak | Nie | Nie | Nie | 420 W | 310 zł |
| 10 |
| Bodum BD-11149-294 | Nie | Nie | Nie | Tak | Nie | Nie | 100 W | 320 zł |