TOP 10 komunikatorów internetowych
17.02.2012 | aktual.: 06.03.2017 13:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Większość z nas korzysta z różnego rodzaju komunikatorów internetowych. To bardzo wygodna i popularna forma komunikacji w sieci. Wybraliśmy 14 - naszym zdaniem - najlepszych komunikatorów, a wy głosowaliście, którego z nich używacie na co dzień.
Większość z nas korzysta z różnego rodzaju komunikatorów internetowych. To bardzo wygodna i popularna forma komunikacji w sieci. Wybraliśmy 14 - naszym zdaniem najlepszych komunikatorów, a wy głosowaliście, którego z nich używacie na co dzień.
SW
Komunikatory poza TOP10
Poza pierwszą dziesiątką znalazły się cztery programy: MSN Messenger, Windows Live Messenger, nierozwijany już Konnekt oraz ICQ. Co ciekawe, aż 17 proc. użytkowników, którzy wzięli udział w naszej ankiecie deklaruje, że nie używa żadnego komunikatora, a 2 proc. korzysta z innego programu niż te, które znalazły się w naszym zestawieniu.
10. Miranda IM
Głosów: 1%
Ostatnie miejsce w naszym zestawieniu TOP10 zajęła Miranda IM. Ten wieloprotokołowy klient obsługuje takie sieci jak: AIM (AOL Instant Messenger), Gadu-Gadu, IAX (Inter-Asterisk Exchange), ICQ, IRC (Internet Relay Chat), Jabber, MSN, Netsend, Tlen, Yahoo i inne. Jest niewielkich rozmiarów i zużywa mało zasobów systemowych. Dzięki wtyczkom komunikator możemy konfigurować wedle własnych potrzeb i upodobań.
9. Google Talk
Głosów: 1%
Komunikator internetowy giganta z Mountain View - Google Talk to program wyposażony w przydatne funkcje służące do komunikowania się w czasie rzeczywistym. Wykorzystuje protokół XMPP i można go zintegrować z pocztą Gmail, wyszukiwarką iGoogle, a nawet z własną stroną Web. Program dodatkowo umożliwia przesyłanie plików między użytkownikami oraz powiadamia nas o nowej poczcie. Jeśli posiadamy konto w serwisie Google nie musimy się ponownie rejestrować, gdyż Google talk korzysta z tej samej bazy.
8. Pidgin
Głosów: 1%
"Gołąb" wyprzedził komunikator Google'a dosłownie trzema głosami. Pidgin to bezpłatny komunikator rozpowszechniany w oparciu o licencję GPL. Główną zaletą programu jest obsługa wielu sieci. Współpracuje z AIM, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Talk, Groupwise, ICQ, IRC, MSN, MXit, MySpaceIM, SILC, SIMPLE, Sametime, XMPP, Yahoo! i Zephyr. Oferuje przy tym m.in. transfer plików, statusy opisowe, emotikony, zdjęcia znajomych i powiadomienia. Interfejs programu został przetłumaczony na wiele języków, w tym polski.
7. Kadu
Głosów: 1%
Kadu to popularny komunikator wśród użytkowników Linuksa. Jest klientem protokołów Gadu-Gadu i Jabber/XMPP. Program przeznaczony jest do instalacji na systemach Linux, BSD, Mac OS X oraz Windows. Jego główne zalety to brak reklam, przyjazny dla użytkownika interfejs użytkownika oraz otwarty kod źródłowy.
6. Tlen
Głosów: 3%
Tlen to komunikator internetowy, który umożliwia prowadzenie rozmów i czatów ze znajomymi i nieznajomymi, a także wysyłanie wiadomości SMS do użytkowników telefonów komórkowych polskich operatorów. Aplikacja umożliwia także prowadzenie rozmów głosowych, przesyłanie obrazu z kamery i oglądanie obrazu z kamer innych internautów. Tlen pozwala porozumiewać się również z użytkownikami Gadu-Gadu.
5. Facebook Messenger
Głosów: 4%
Facebook stosunkowo niedawno udostępnił swój komunikator na platformę Windows. Mimo to, dość szybko zyskuje on popularność. Program pozwala uzyskać najnowsze informacje o znajomych i być z nimi cały czas w kontakcie.
Facebook Messenger łączy w sobie czat, system powiadomień oraz podgląd tickera. Dzięki aplikacji nie musisz już odwiedzać serwisu poprzez przeglądarkę, aby dowiedzieć się co słychać u twoich znajomych. Teraz możesz mieć z nimi stały kontakt poprzez prosty program, który z pewnością wydłuży twój czas spędzony na Facebooku. Warto wspomnieć o możliwości przypięcia okna programu po prawej stronie - tak jak jest to na stronie portalu.
4. WTW
Głosów: 5%
Tuż za podium znalazł się WTW. To szybki komunikator obsługujący takie sieci jak Gadu-Gadu, Tlen.pl czy XMPP (Facebook/GTalk). Program powstał w wyniku frustracji użytkownika na coraz bardziej rozbudowane, a w rezultacie przeładowane funkcjami i reklamami, komunikatory takie jak Gadu-Gadu czy Tlen.pl. Te ostatnie stają się coraz bardziej skomplikowane, a do działania potrzebują coraz więcej zasobów systemowych.
Interfejs aplikacji wygląda przyzwoicie. Posiada listę kontaktów w stylu "tlenowym" albo w stylu "konnekta" (lecz bez zakładek, za to z filtrami) z możliwością ukrywania kontaktów nieaktywnych. Warto również dodać, że istnieje możliwość budowania listy kontaktów w standardzie metakontaktowym. Rozbudowana funkcja auto-away reaguje na aplikacje pełnoekranowe czy zamknięcie/otwarcie pokrywy laptopa.
WTW dostępny jest zarówno w wersji 32-, jak i 64-bitowej. Integruje się z powłoką Windows 7. Rozmowy możemy prowadzić na kartach i eksportować je do plików XML oraz HTML.
3. AQQ
Głosów: 8%
Trzecie miejsce w naszym zestawieniu przypadło komunikatorowi AQQ. Program zapewnia komunikację poprzez sieć jabber, aczkolwiek obsługa protokołu Aqq, gadu-gadu oraz tlen jest lepsza niż kiedykolwiek. AQQ oferuje dostęp do bramek sms największych operatorów oraz gadżety za systematyczne używanie, wiele przydatnych i unikalnych funkcji oraz wysoki poziom niezawodności.
2. Skype
Głosów: 24%
Prawie co czwarty ankietowany do komunikowania się w internecie wykorzystuje Skype. Program przy nawiązywaniu połączenia wykorzystuje technologię P2P. Aplikacja Skype jest darmowa. Za pomocą programu użytkownicy sieci Skype mogą bez opłat nawiązywać połączenia głosowe w sieci internet.
Nowa wersja umożliwia prowadzenie rozmów wideo w rozdzielczości Full HD. Program został także zintegrowany z Facebookiem, dzięki czemu można prowadzić rozmowy z użytkownikami tego portalu, nawet tymi, którzy nie posiadają Skype'a.
1. Gadu-Gadu
Głosów: 32%
Zwycięstwo w naszym zestawieniu przypadło Gadu-Gadu. To pierwszy i dzisiaj najpopularniejszy polski komunikator internetowy. Możemy dzięki niemu wygodnie komunikować się ze znajomymi wykorzystując przy tym rozmowy tekstowe i głosowe, wysyłać SMSy i e-maile, słuchać radia w internecie, prowadzić konferencje wideo, a także wymieniać się plikami. Gadu-Gadu ma przyjazny dla użytkownika interfejs oraz bogaty zestaw emotikon.
Udostępniona została także wersję testową nowego komunikatora GG (dawniej Gadu-Gadu). Komunikator, zgodnie z zapowiedziami, został stworzony od początku, wraca do dawno zapomnianej w ostatnich wersjach prostej obsługi, a wiele nowych możliwości wprowadza z poszanowaniem upodobań użytkownika.
SW