Toksyczne ropuchy na Tajwanie. Przyrodnicy próbują je powstrzymać

Toksyczne ropuchy na Tajwanie. Przyrodnicy próbują je powstrzymać

Toksyczne ropuchy na Tajwanie. Przyrodnicy próbują je powstrzymać
Źródło zdjęć: © Getty Images | Education Images
Adam Gaafar
08.12.2021 17:51

Przyrodnicy na Tajwanie próbują powstrzymać inwazję nierodzimych i wysoce toksycznych ropuch trzcinowych, które mogą spowodować rozległe szkody w ekosystemie. Specjaliści schwytali dotąd ponad 200 osobników.

Ropucha trzcinowa (Rhinella marina), znana także jako aga, jest wysoce toksycznym gatunkiem płaza pochodzącym z obu Ameryk, od środkowej Amazonki w Peru po dolinę Rio Grande w Teksasie – czytamy na łamach serwisu Live Science. Zwierzęta te zostały sprowadzone na początku XX wieku do różnych miejsc na świecie, w tym m.in. na Karaiby oraz do Australii i wielu pacyficznych wysp.

Dorosłe osobniki ropuchy trzcinowej mają średnio od 9 do 15 centymetrów długości oraz żółtobrązową skórę pokrytą nieregularnymi brodawkami. W sytuacji zagrożenia płazy te wydzielają ze skóry mlecznobiałą toksynę znaną jako bufotoksyna, która sączy się z gruczołów za ich oczami i jest śmiertelna dla większości zwierząt. Samica tego gatunku może jednorazowo złożyć do 30 tys. jaj.

Specjaliści próbują powstrzymać inwazję

Naukowcy z Tajwanu dowiedzieli się o możliwej inwazji ropuchy trzcinowej za sprawą zdjęcia zamieszczonego w sieci przez farmera z małego miasteczka. Po obejrzeniu fotografii eksperci z Tajwańskiego Towarzystwa Ochrony Płazów natychmiast przybyli na miejsce.

W bezpośrednim sąsiedztwie farmy znaleziono 27 ropuch. Od tego czasu – według agencji AFP – schwytano ich ponad 200 na obszarze wokół miasteczka. – Szybka i masowa operacja poszukiwawcza ma kluczowe znaczenie, gdy po raz pierwszy zostaną odkryte ropuchy trzcinowe. Rozmnażają się szybko i tu na Tajwanie nie mają naturalnych wrogów – powiedział agencji AFP Lin Chun-fu, specjalista od płazów z tajwańskiego Instytutu Badań nad Gatunkami Endemicznymi.

Live Science zwraca uwagę, że ropuchy trzcinowe pochodzą tylko z 14 krajów, ale obecnie można je spotkać w ponad 40. Znajdują się na liście 100 najgorszych gatunków inwazyjnych na świecie. Naukowcy uważają, że ropuchy mogły pojawić się na Tajwanie kilka miesięcy temu. 

– Tajwańscy rolnicy na ogół ignorują ropuchy, a nawet patrzą na nie przychylnym okiem, gdy je znajdą, ponieważ zwierzęta te pomagają pozbyć się szkodników i są symbolem szczęścia – powiedział AFP Yang Yi-ju, ekspert od ropuch z National Dong Hwa University, który zorganizował poszukiwania. Naukowcy mają nadzieję, że uda im się powstrzymać inwazję; wszystko stanie się jednak jasne dopiero na wiosnę, czyli po okresie godowym ropuch trzcinowych.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)