To proste zadanie podbiło internet. Potrafisz podać poprawny wynik?

To proste zadanie podbiło internet. Potrafisz podać poprawny wynik?

To proste zadanie podbiło internet. Potrafisz podać poprawny wynik?
Źródło zdjęć: © WP
23.05.2016 12:37, aktualizacja: 23.05.2016 14:38

W sieci pojawiło się nowe, z pozoru bardzo proste do rozwiązania zadanie matematyczne. Żeby podać poprawny wynik nie jest potrzebna żadna skomplikowana wiedza, a zaledwie podstawy matematyki, których uczymy się w szkole podstawowej. Jak się jednak okazuje, sporo osób ma problem z podaniem dobrego wyniku.

Czy potrafisz podać wynik tego prostego równania: 9 - 3 ÷ 1/3 + 1 =?

Spróbujcie udzielić odpowiedzi już teraz, zanim przypomnimy podstawowe reguły.

Zagadka powstała w Japonii i w ekspresowym tempie obiegła cały kraj. Jest ona wynikiem badań, z których wynika, że tylko 6. proc. osób w wieku 20 lat było w stanie podać właściwy wynik. Co ciekawe, w roku 1980 było to 90 proc.

Kluczem do rozwiązania równania jest zastosowanie poprawnej kolejności działań matematycznych, o czym współcześnie bardzo często zapominamy. Reguły matematyczne bardzo jasno wskazują, które obliczenia należy wykonać w pierwszej kolejności. Jeśli poszczególne działania wykonamy bez zachowania tych zasad, to zawsze otrzymamy błędny wynik.

Przykładowo, równanie matematyczne 1 + 2 x 3 = X rozwiązane zgodnie z kolejnością zapisu da błędny wynik 9. Jeśli jednak wykonamy je zgodnie z regułami matematyki, to otrzymamy wynik 7.

Kolejność wykonywania działań to: działania w nawiasach, potęgowanie i pierwiastkowanie, mnożenie i dzielenie, dodawanie i odejmowanie. Zastosowanie tych prostych zasad sprawi, że otrzymamy wynik równania w postaci liczby 1.

Źródło: Independet.ie

jb

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (707)