To nie jest zmutowany kret. Nowy gatunek żaby odkryty

To nie jest zmutowany kret. Nowy gatunek żaby odkryty

To nie jest zmutowany kret. Nowy gatunek żaby odkryty
Źródło zdjęć: © S. Jegath Janani et al.
Grzegorz Burtan
30.08.2017 10:38

Naukowcy odkryli nowy gatunek żaby. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jej nietypowy wygląd.

Odkrycie opisano w czasopiśmie naukowym Alytes, publikującym materiały specjalistów od batrachologii, czyli nauki o płazach. Dokonał go zespół pod kierownictwem dra S. Jegath Janani z Centrum Biologii Komórkowej i Molekularnej w indyjskim Hajdarabad. Do odkrycia przyczyniło się również Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej i organizacja Nature Environment and Wildlife Society.

Nowy gatunek żaby został nazwany Nasikabatrachus bhupathi – czyli żaba purpurowa Bhupathy. Odkryto ją indyjskim paśmie górskim o nazwie Ghaty Zachodnie. Sama nazwa zaś upamiętnia dra S. Bhupathy, znanego naukowca z dziedziny herpetologii, badającej płazy i gady.

Żaba ma około 4.5-5 cm długości, skóra brzucha jest gładka, o szarobiałym kolorze. Grzbiet zwierzęcia również jest gładki, ale grubszy i w kolorze ciemnego brązu. Głowa ma jaśniejszy odcień tego koloru. Całe ciało jest okrągłe i gładko przechodzi w ciało, przez co płaz przypomina w swoim wyglądzie kreta.

Nasikabatrachus bhupathi jest przystosowana do kopania, żyje oraz poluje w znacznej mierze pod ziemią. Jednak twarda, wysuszona ziemia i górskie skały sprawiają są dla niej barierą nie do pokonania. To ma być powód, dla którego gatunek ten nie rozproszył się na szeroką skalę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)