Zmiennokształtny robot ucieka z więzienia jak T‑1000 z Terminatora
Ten zmiennokształtny robot wygląda jak dziecko T-1000 z Terminatora i figurki LEGO. Naukowcy z Chin i USA opublikowali film, na którym sterowany magnetycznie robot ucieka z więziennej celi.
Robotyczny uciekinier
Naukowcy z chińskiego uniwersytetu Sun Yat-sena i amerykańskiego uniwersytetu Carnegie Mellon opublikowali film, na którym robot z materiału reagującego na zmienne pole magnetyczne. Niewielki uciekinier porusza się sterowany za pomocą magnesu, ponieważ powstał z Magnetoaktywnej Substancji o Zmiennym Stanie (w skrócie MPTM), na bazie galu połączonego z magnetycznymi mikrocząsteczkami. Metal ten ma bardzo niską temperaturę topnienia, więc aby zmienić jego stan ze stałego w ciekły, wystarczy indukcyjnie podgrzać go o kilka stopni.
Scientists create 'shape-shifting' metal robot which melts through bars
Robot, już w wersji płynnej jest w stanie przecisnąć się przez szczelinę w kratach, aby potem przybrać z powrotem swoją oryginalną formę. Tworząc tę konstrukcję, badacze inspirowali się zdolnościami podwodnego bezkręgowca, zwanego ogórkiem morskim lub strzykwą. Badacze już od dawna eksperymentują z substancjami i metodami sterowania dla tego typu małych maszyn, które mogą mieć zastosowanie w medycynie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kamienie milowe w technologii - rozmowa z dr. Tomaszem Rożkiem
Zastosowanie medyczne półpłynnych robotów
W opublikowanym filmie widzimy symulację robota, który usuwa ciało obce z żołądka pacjenta. Niewielki pomocnik lekarza otacza zieloną kulkę, po czym razem z nią przemieszcza się w stronę ujścia żołądka. Według badaczy może być on też używany, by dostarczać medykamenty w odpowiednie miejsca w organizmie.
Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski