To będzie najnowocześniejsza fabryka świata

To będzie najnowocześniejsza fabryka świata

To będzie najnowocześniejsza fabryka świata
21.02.2011 12:03, aktualizacja: 21.02.2011 12:16

Firma Intel Corporation poinformowała, że planuje zainwestować ponad 5 mld dol. w budowę nowych zakładów produkcyjnych w Chandler w Arizonie. Oświadczenie to złożył prezes i dyrektor generalny firmy Intel, Paul Otellini, podczas wizyty prezydenta Baracka Obamy w zakładach Intela w Hillsboro w Oregonie

Nowe zakłady w Arizonie, nazwane Fab 42. będą najbardziej zaawansowaną masową fabryką półprzewodników na świecie. Budowa nowej fabryki ma zacząć się w połowie bieżącego roku i zostać zakończona w 2013 r.

Obraz
© (fot. Intel)

"Inwestycja przygotowuje naszą sieć produkcyjną na przyszły wzrost - powiedział Brian Krzanich, starszy wiceprezes i dyrektor generalny ds. produkcji i łańcucha dostaw. - Fabryka ta rozpocznie produkcję w procesie, który pozwoli nam stworzyć tranzystory z elementami o minimalnym rozmiarze 1. nanometrów. Produkcja jest podstawą naszej działalności i pozwala nam oferować klientom oraz konsumentom najnowocześniejsze produkty na masową skalę. Niedościgniony zakres i skala naszych inwestycji pomaga Intelowi zachować pozycję lidera branży oraz napędza innowacje”.

Choć ponad trzy czwarte sprzedaży Intela przypada na kraje poza Stanami Zjednoczonymi, Intel wytwarza trzy czwarte swoich mikroprocesorów w Stanach Zjednoczonych. Uruchomienie nowej fabryki znacznie zwiększy amerykańską moc produkcyjną firmy.

Nowa fabryka, wykorzystująca najnowocześniejszy proces 14-nanometrowy, pozwoli Intelowi wytwarzać szybsze i bardziej energooszczędne układy komputerowe. Specyfikacja nanometrowa odnosi się do minimalnych wymiarów technologii tranzystorowej. Nanometr to jedna miliardowa metra albo jedna dziewięćdziesięciotysięczna średnicy przeciętnego ludzkiego włosa.

Fab 42 będzie fabryką "300-milimetrową", co odnosi się do średnicy krzemowych wafli, na których powstają układy komputerowe. Projekt w Arizonie stworzy tysiące miejsc pracy przy budowie fabryki i stałych etatów przy produkcji układów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)