Testujemy pamięci USB. Wielki test pendrive'ów

Testujemy pamięci USB. Wielki test pendrive'ów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

08.08.2011 15:50, aktual.: 29.09.2011 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Popularne "fleszki" USB 2.0 i 3.0. Sprawdziliśmy ich szybkość działania, oraz oceniliśmy które warto kupić, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Zapraszamy do testu!

Obraz

W jaki sposób bezpiecznie przechować lub przenieść pliki? Najlepszymi i najbardziej funkcjonalnymi nośnikami do przenoszenia danych są pendrive. Są małe, lekkie i pojemne, ale tylko niektóre modele wystarczająco szybkie. Test 2. pendrive'ów USB 2.0 i 3.0 o pojemności od 8 do 32 GB pomoże wybrać idealną pamięć przenośną.

Jak właściwie wybrać pendrive?

Najbardziej znaczącym parametrem każdego nośnika jest pojemność. Obecnie możemy kupić pendrive potrafiący przechować od 2 GB do 128 GB danych. Pojemność ma największy wpływ na cenę urządzenia, jednak równie ważna jest szybkość zapisu i odczytu plików z pamięci. Wszystkie pendrive podłączamy do złącza USB, większość modeli działa w standardzie USB 2.0, jednak na rynku są już znacznie szybsze urządzenia z nowszym wtykiem USB 3.0.

Obraz
© Charakterystycznym elementem złącza USB 3.0 jest niebieska płytka. Szybszy port ma również dodatkowe styki umieszczone w głębi złącza (fot. www.komputerswiat.pl)
Obraz
© Pendrive zamiast maskotki? Czemu nie. Niektórzy producenci oferują śliczne pamięci na USB. Niestety, często bywają one niezbyt szybkie (fot. www.komputerswiat.pl)

Przy wyborze elektronicznych urządzeń nie należy się kierować wyłącznie wyglądem. Dużą uwagę należy jednak przyłożyć do sprawdzenia jakości wykonania urządzenia. Pamiętajmy bowiem, że pendrive to przenośny nośnik, musi więc mieć solidną obudowę, która ochroni elektronikę urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeżeli pendrive będziemy nosić na przykład z kluczami, warto wybrać metalowe urządzenie. Dla niektórych osób zbawienna może się też okazać odporna na wilgoć obudowa. Wygodnym rozwiązaniem jest również mechanizm ukrywania złącza. Typową skuwkę bardzo łatwo zgubić.

Pendrive wyposażony we wtyk USB 3.0 bez problemu będzie działał na każdym, nawet najstarszym komputerze.

Obraz
© Pamięci USB 3.0 różnią się nie tylko gniazdem. Większość producentów wyraźnie zaznacza tą "odmienność" na obudowie (fot. www.komputerswiat.pl)

Jednak w zależności od wersji gniazda USB urządzenie będzie działać z różną prędkością. Po podłączeniu takiego pendrive do portu USB 2.0 będzie on działał w standardzie 2.0. Póki co urządzenie USB 3.0 warto wybrać tylko wtedy, jeśli mamy takie złącze w naszym komputerze i chcemy kupić klucz USB o dużej pojemności - powyżej 16 GB. W tradycyjnych zastosowaniach (przenoszenie dokumentów, empetrójek, zdjęć, filmów DivX) wystarczająco dobrze sprawdzą się pendrive'y ze złączem w standardzie USB 2.0.

Obraz
© Pendrive o pojemności 32 GB może być nawet kilkakrotnie droższy od wersji 8 GB. Pojemność 8 GB jest wystarczająca do przenoszenia większości typu plików, do niektórych danych multimedialnych (na przykład filmów HD) nie wystarczy (fot. www.komputerswiat.pl)

Pendrive a instalacja programów

Po podłączeniu pendrive widziany jest jako dysk wymienny. Owszem, możemy na nim zainstalować niektóre programy w Windows, ale będą one działały tylko z tym komputerem, na którym je instalowaliśmy. Jeżeli marzymy o przenośnych aplikacjach, powinniśmy szukać urządzeń wyposażonych w oprogramowanie U3 (SanDisk) lub Ur Smart (PQI). Rozwiązanie to pozwala instalować programy bezpośrednio na pendrivie, można je uruchomić na każdym komputerze. Dodatkowo mamy możliwość synchronizacji dokumentów, e-maili i innych prywatnych danych. Podobne możliwości daje dostępne w sieci oprogramowanie Portable Apps i LiberKey, które możemy zainstalować na każdym pendrivie.

Pendrive może być też nośnikiem dla systemu operacyjnego. Najczęściej możliwość ta przeznaczona jest dla niektórych wersji Linuksa.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Bezpieczeństwo

Jeżeli mamy zamiar przenosić na pendrivie poufne dokumenty prywatne lub służbowe dane i nie chcemy, by przypadkowa osoba mogła je odczytać (na przykład w wypadku zgubienia nośnika), warto wybrać urządzenia ze sprzętowym zabezpieczeniem (po włożeniu pendrive do USB podajemy za pomocą małej klawiatury kod PIN). Niestety, na ogół chronione szyfrem modele są drogie, szukając alternatywy możemy skorzystać z odpowiedniego programu (na przykład TrueCrypt)
- dane są wtedy szyfrowane na komputerze.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">Twoja przeglądarka prawdę ci powie... O twoim IQTwoja przeglądarka prawdę ci powie... O twoim IQ

Obraz

Test w pigułce

W redakcyjnym laboratorium przetestowano 24 pendrive. Porównano urządzenia o pojemności od 8 do 3. GB. Oprócz pojemności testowane modele różnią się również gniazdem połączeniowym. Zobaczmy, czy lepszy będzie tani, mały pendrive czy szybki, nowoczesny nośnik z USB 3.0.

Szybkość działania

Aż siedem modeli w teście wyposażonych zostało w gniazda USB 3.0. Okazuje się jednak, że nie zawsze zastosowanie szybkiego portu czyni z pendrive'a demona szybkości. Owszem, dwa najszybsze pendrive w teście mają właśnie tego typu port (Verbatim DT Ultimate G2 oraz Verbatim USB 3.0 Drive), są jednak również modele (na przykład PQI Cool Drive U368), które pod względem wydajności ustępują pendrive'om z USB 2.0. Oprócz szybkiego portu potrzebny jest bowiem także wydajny moduł pamięci flash zainstalowany w pendrivie. Najszybszym urządzeniem wyposażonym w port USB 2.0 jest Corsair FLASH Survivor GTR 32GB.

Obraz
© Najszybszy pendrive USB 2.0 w naszym teście. Do tego ektremalnie wytrzymały i wodoodporny (fot. www.komputerswiat.pl)

Najwolniejszym zaś miniaturowy Verbatim Audio USB. Na szczęście nawet i w tym przypadku niewielka prędkość powinna wystarczyć do sprawnego przenoszenia dokumentów, zdjęć i plików MP3.

Obraz
© Maluch w dużym powiększeniu. Verbatim Audio USB jest niewiele większy niż sam wtyk USB (fot. www.komputerswiat.pl)

Obsługa i wyposażenie

Producenci pendrive'ów stosują najróżniejsze zabiegi, by dotrzeć do kupujących. Jedne urządzenia są bardzo funkcjonalne, inne mają działać na nasze poczucie piękna czy estetyki. Wszystko po to, by użytkownik miał wrażenie, że dostaje coś wyjątkowego.

Obraz
© Pendrive GoodRama pasuje jako breloczek do kluczy. Niestety trzeba uważać, aby przypadkiem nie rozłożył się w kieszeni. Nie jest zbyt solidny (fot. www.komputerswiat.pl)

Dobrym tego przykładem jest odporny na wilgoć, upadek, wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne pendrive Corsair FLASH Survivor GTR. Kto jednak potrzebuje na co dzień dużego i niewygodnego w użyciu urządzenia? Za każdym razem, kiedy chcemy go użyć, musimy odkręcać aluminiową obudowę w kształcie rurki. Pod względem łatwości przenoszenia można wyróżnić małe urządzenia - SandDisk Cruzer Blade czy Verbatim Audio USB. Jako zawieszka do kluczy idealnie sprawdzą się natomiast pendrive PQI Inteligent Driver i820, Goodram ZIP, a nawet dosyć ciężki, ale solidny Verbatim Exclusive USB Driver.

Obraz
© Verbatim Exclusive USB Driver może i wygląda pretensjonalnie, ale jest nie tylko ładny, ale także wytrzymały. Obudowa jest metalowa (fot. www.komputerswiat.pl)

Obecnie najbardziej optymalną pojemnością jest 16 GB. Wybierając najtańszy pendrive (SanDisk Cruzer Blade) o takiej pojemności, za 1 GB zapłacimy tylko 5,4. złotego. W wypadku niektórych modeli cena 1 GB może osiągnąć nawet 17 złotych.

Obraz
© Niektózy po prostu cenią prostotę. Funkcjonalny pendrive SONY (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">Twoja przeglądarka prawdę ci powie... O twoim IQTwoja przeglądarka prawdę ci powie... O twoim IQ

Obraz

Podsumowanie i tabela testu

Najlepszym i najszybszym pendrive'em w teście okazał się Verbatim USB 3.0 Drive 32 GB. Nośnik ten oferuje bardzo wysokie transfery podczas kopiowania danych, ma przy tym obudowę z chowanym wtykiem USB.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)

Najbardziej opłacalnym w zakupie urządzeniem jest Kingston DataTraveler mini fun o pojemności 8 GB. To tani, ale w całości pokryty gumą nośnik.

Obraz
© (fot. www.komputerswiat.pl)
Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

Szczegółowa tabela testu - miejsca od 10 do 18:

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

Szczegółowa tabela testu - miejsca od 18 do 24:

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. www.komputerswiat.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: rel="nofollow">Twoja przeglądarka prawdę ci powie... O twoim IQTwoja przeglądarka prawdę ci powie... O twoim IQ

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
testgadżetytesty