Testują go na ludziach. Medyczny chatbot już "leczy"
09.07.2023 10:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Google testuje już w szpitalach swoje narzędzie AI Med-PaLM 2. Według The Wall Street Journal chatbot już od kwietnia jest używany między innymi w szpitalu badawczym Mayo Clinic.
PaLM 2 to model językowy Google, na którym opierają się takie produkty firmy, jak na przykład Google Bard. Na konferencji Google I/O, która miała miejsce w maju firma zaprezentowała Med-PaLM 2, czyli narzędzie zaprojektowane do odpowiadania na pytania dotyczące zagadnień medycznych. Teraz dowiadujemy się, jakie są rezultaty testów tej technologii w rzeczywistych szpitalach. Próby te trwają już od kwietnia tego roku. Google twierdzi, że jego medyczny model AI będzie szczególnie pomocny w krajach o "bardziej ograniczonym dostępie do lekarzy".
Jak sobie radzi medyczny chatbot?
Med-PaLM 2 został przeszkolony na podstawie wyselekcjonowanego zestawu demonstracji ekspertów medycznych, dzięki którym posiada bardziej ukierunkowaną i rozleglejszą wiedzę na tematy zdrowia niż uogólnione chatboty, takie jak Bard, Bing i ChatGPT. Według przeprowadzonych na nim badań ma on jednak problem z precyzją i dokładnością, jaką przejawiają inne modele językowe. Testujący go lekarze zwrócili uwagę na to, że w porównaniu z odpowiedziami na pytania, które dawali ludzcy medycy, sztuczna inteligencja dawała mniej ścisłe odpowiedzi, wtrącając do nich często nieistotne informacje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomimo tych niedogodności, model językowy radził sobie tak samo dobrze jak prawdziwy lekarz w takich obszarach jak wykazywanie dowodów rozumowania, odpowiedzi poparte konsensusem oraz wykluczanie nieprawidłowych wniosków. Starszy dyrektor Google ds. badań, Greg Corrado zaznacza, że Med-PaLM 2 jest wciąż na bardzo wczesnym etapie i wierzy, że dla AI znajdzie się odpowiednie miejsce w przemyśle opieki zdrowotnej.
Zobacz także
Dalsze testy AI
W toku dalszych prac Google ma nadzieję, że dzięki Med-PaLM 2 wkład sztucznej inteligencji w ochronę zdrowia zwiększy się 10-krotnie. Dostęp wielkiej korporacji do danych medycznych obywateli, może budzić niepokój, jednak według informacji WSJ informacje o pacjentach zostaną zaszyfrowane i Google nie będzie miało do nich dostępu, a klienci biorący udział w testach będą mieć pełną kontrolę nad swoimi danymi.
Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski