TEST: Tanie i dobre smartfony LG Spirit i LG Leon

TEST: Tanie i dobre smartfony LG Spirit i LG Leon
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska

21.09.2015 16:11, aktual.: 22.09.2015 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie każdy wybierając smartfona potrzebuje najbardziej wydajnego procesora, najlepszego aparatu i ekranu o najwyższej rozdzielczości. Tym bardziej przy ograniczonym budżecie nie można pozwolić sobie na topowe pozycje górujące na listach najlepszych sprzętów. Dlatego - aby sprostać oczekiwaniom niewybrednych użytkowników - LG przenosi niektóre istotne funkcje, zarezerwowane dotąd jedynie dla flagowych smartfonów, do tanich, ale wydajnych urządzeń ze średniej półki. Dzisiaj pokażemy wam właśnie dwa takie telefony. Oto średniopółkowe modele Spirit oraz Leon.

Są to dwie z czterech tańszych propozycji, jakie LG w ostatnim czasie wypuściło na rynek. Producent kieruje je do osób, których budżet nie pozwala na zakup drogich i naszpikowanych najnowszą technologią telefonów, a oczekiwania nie są zbyt wygórowane. Do tego w pakiecie otrzymujemy część funkcji czy technologii znanych z takich smartfonów, jak LG G3, G4 czy zakrzywione Flexy. Pierwszą z nich jest wyświetlacz In-cell Touch. Składa się on z mniejszej liczby warstw, dzięki czemu szybciej reaguje na dotyk oraz zapewnia lepszą widoczność i ostrość obrazu przy silnym słońcu. Następnie mamy do czynienia z Glance Viev, czyli podglądzie daty, godziny i uruchomionych modułów na zablokowanym ekranie. Gesture Shot wyzwala migawkę aparatu i robi autoportretowe zdjęcie rejestrując gest zamykanej pięści. Aparat główny z kolei pozwala na szybkie ustawienie ostrości i jednoczesne wykonanie fotografii po dotknięciu wybranego obszaru kadru.

Z tyłu znajdziemy przyciski Rear Key, o których mówiliśmy także w teście LG G4 (Zobacz:TEST: LG G4 - Lepiej być nie mogło, kompletnie bezkonkurencyjny smartfon. W skrócie: umieszczenie ich w tym miejscu gwarantuje równą linię po bokach urządzenia, zapewnia pewny chwyt i jest najzwyczajniej wygodniejsze, ponieważ właśnie w to miejsce wędruje nasz palec wskazujący podczas zwykłego korzystania z urządzenia. Przyciski odpowiadają za zasilanie, poziom głośności, skróty oraz blokowanie i odblokowywanie wyświetlacza. Dostęp do naszych aplikacji uzyskamy również poprzez dwukrotne stuknięcie w ekran, skonfigurowanie sekwencji **Knock Code czy standardowe ekrany blokady systemu. Urządzenia działają w oparciu o Androida w wersji 5.0 Lollipop z nakładką LG. Znajdziemy tu kilka ciekawych ustawień znanych z droższych modeli. Oba testowane telefony wyposażono także w
moduł szybkiego internetu LTE.

LG Spirit jest kompaktowy i wyjątkowo lekki. Jego waga to zaledwie 120 gramów. Bardzo wygodnie układa się w dłoni dzięki lekkiemu zakrzywieniu obudowy i wyświetlacza. Dodatkowo małe zagięcie ekranu zmniejsza ryzyko roztrzaskania się szybki podczas upadku aż o 20 procent. Na wyświetlaczu o przekątnej 4.7 cala - a więc wielkością takim samym jak w iPhone'ie 6 - prezentowane są treści w rozdzielczości HD. Jest to w zupełności wystarczająca wartość, aby cieszyć się wyraźnym i ostrym obrazem. Wyjmowana bateria ma pojemność 2100 mAh i spokojnie pozwala na dwa dni intensywnej pracy. Jeśli chodzi o miejsce na dane, użytkownik otrzymuje tylko 8 GB, ale slot na karty pamięci rozwiązuje ten problem.

Zdjęcia tym telefonem wykonamy w rozdzielczości 8 MPix. Na próżno szukać wymyślnych dodatkowych funkcji: ten aparat posiada jeden podstawowy tryb, który w zupełności wystarcza do zadowalających zdjęć. W dobrych warunkach oświetlenia jakość wykonywanych fotografii nie pozostawia wiele do życzenia. Do zdjęć selfie posłuży z kolei aparat o rozdzielczości 1 MPix ze wspomnianą znaną z flagowców funkcją GestureShot .

Przy naprawdę nadmiernym obciążeniu smartfon LG Spirit co prawda gubi klatki i czasem potrzebuje krótkiej chwili na rozłożenie zadań, ale nie wpływa to negatywnie na współpracę z urządzeniem - drobne lagi są niemal niezauważalne. Podczas testów nie zdarzyło się nam, żeby Spirit poważnie się zawiesił. Czterordzeniowy procesor nie przegrzewa się, chyba, że postanowimy urządzić sobie kilkugodzinną zabawę z grami.

Parametry Leona *są z kolei nieco uboższe. Ten model jest o wiele bardziej kompaktowy, ale nieco cięższy od LG Spirit. Na ekranie mniejszym ekranie, bo o przekątnej *4,5 cala prezentuje zadowalającej jakości obraz w rozdzielczości 480 na 854 pikseli. Identyczny jak w modelu Spirit procesor czuwa nad sprawną pracą urządzenia. Najprościej mówiąc jest to tańsza i nieco uboższa wersja smartfona Spirit.

Te propozycje LG nie są skierowane dla tych, których wymagania oscylują na granicy iPhone'a 6 i Samsunga Galaxy S6. Są to telefony ze średniej półki, które mają zadowalać klientów, którzy właśnie w tej kategorii szukają swojego smartfona i nie chcą przy tym wydawać zbyt wielu pieniędzy. Różnica w cenie między Spirit i Leonem jest bardzo mała, dlatego model Spirit polecamy każdemu, kto szuka taniego, ale wydajnego smartfona wyglądem przypominającego najdroższe modele z szuflady LG. Leon byłby doskonałym smartfonem dla najmłodszych czy ludzi, którzy potrzebują multimedialnej słuchawki do dzwonienia, pisania SMS-ów i przeglądania internetu.

Ceny smartfona LG Spirit zaczynają się od 500 złotych, natomiast LG Leon to wydatek rzędu 450 złotych.

Po więcej informacji odsyłamy do tekstu poniżej i przypominamy o naszym facebookowym profilu, dzięki któremu będziecie zawsze na bieżąco z informacjami ze świata technologii.

Źródło artykułu:WP Tech
Komentarze (46)