Trwa ładowanie...

Test sowieckiej bomby atomowej RDS-3. Zobacz wideo odświeżone przez SI

Oryginalny czarno-biały film nagrany w czasie testów broni jądrowej RDS-3 został pokolorowany, odszumiony i przeskalowany do wysokiej rozdzielczości przy użyciu sztucznej inteligencji.
Share
Nagranie testu sowieckiej bomby atomowej RDS-3
Nagranie testu sowieckiej bomby atomowej RDS-3Źródło: YouTube.com
dqfdeym

Dzięki pomocy sztucznej inteligencji i rozwojowi technologii uczenia maszynowego grupa pasjonatów odrestaurowuje stare filmy. Tym razem mamy okazję zobaczyć odnowione nagranie z testów sowieckiej bomby atomowej RDS-3.

RDS-3 była trzecią bombą atomową opracowaną przez ZSRR w 1951 roku, po słynnych RDS-1 i RDS-2. Bomba o przydomku "Marya" była zmodernizowaną wersją poprzedniczek oraz pierwszą bronią jądrową produkowaną masowo przez Związek Radziecki.

dqfdeym

Bomba miała konstrukcję kompozytową z rdzeniem plutonowym wewnątrz skorupy uranowej, zapewniając siłę wybuchową 41,2 kiloton. Tymczasem bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę miała moc 15 kiloton.

RDS-3 została przydzielona 18 października 1951 roku podczas zrzutu z powietrza. Był to pierwszy taki test urządzenia jądrowego przeprowadzony przez Sowietów, znany jako Joe-3. Bomba została zdetonowana na wysokości 400 metrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dqfdeym

Podziel się opinią

Share
dqfdeym
dqfdeym
Więcej tematów