Test projektora BENQ MP515
Firma Benq powiększyła niedawno swoją ofertę o kolejny projektor cyfrowy. Nowy model oznaczony symbolem MP515 to propozycja dla niezbyt wymagających użytkowników, którzy chcą doświadczyć kinowych wrażeń we własnym domu.
Wygląd/praktyczność/zawartość zestawu
Projektor Benq MP51. prezentuje się bardzo przyzwoicie. Pierwszą rzeczą zwracającą uwagę to jego niewielkie wymiary (255x90x214mm) oraz ogromna soczewka wyłaniająca się z frontowej części obudowy. Jakość wykonania projektora stoi na wysokim poziomie - solidne plastiki i precyzyjne wykończenie. Wszelkie złącza umieszczono na tylnej części obudowy, a przyciski są duże i intuicyjnie rozmieszczone. Jedyną rzeczą do jakiej można mieć uwagi to rozwiązanie regulacji soczewki, gdyż pokrętła umieszczone są w swego rodzaju wgłębieniu, co utrudnia precyzyjne ustawienia ostrości. Benq MP515 stoi stabilnie dzięki trzem solidnym nogom, przy czym dwiema z nich można regulować położenie obrazu na ekranie. Nie jest to typowa konstrukcja jaką spotykamy w większości urządzeń tego typu, gdyż pozwala przednią nóżką regulować położenie obrazu w osi pionowej, a tylną jego pochylenie.
[
]( http://tanio.pl/Projektor-BENQ-MP515--141709-1-2776-12005063.html )
Do zestawu z projektorem dołączony jest pilot na podczerwień o wymiarach karty kredytowej. Podzielony jest na dwie sekcje - nawigacyjną, w której znajdują się przyciski funkcyjne jak na projektorze, oraz sekcję szybkiego dostępu. Znajdziemy tam takie przyciski jak regulacja głośności czy zoom. Jedną z niedogodności systemu zdalnego sterowania jest zastosowanie tylko jednego odbiornika podczerwieni, umieszczonego na frontowej części obudowy. Może on więc odbierać informacje z pilota tylko od przodu, pomimo szerokiego kąta zbierania sygnału i naprawdę świetnej czułości.
Menu konfiguracyjne, do którego mamy dostęp jest bardzo obszerne. Użytkownik moż zmieniać wiele parametrów, takich jak wzmocnienie głośników, regulację geometrii obrazu czy balans kolorów. Jedną z ciekawszych, rzadko spotykanych funkcji jest ustawienie koloru tła co umożliwia wyświetlania obrazu niekoniecznie białych powierzchniach. Kupując projektor Benq MP51. otrzymamy zestaw, składający się z: projektora Benq MP515, pilota bezprzewodowego z baterią, kabla zasilającego oraz VGA. Zabrakło jednak kabla HDMI, którego obecność jest już standardem.
Informacje Techniczne
Projektor Benq MP51. wyposażono w matryce o rozdzielczości 800x600 pikseli (SVGA) co odpowiada zarówno proporcjom 4:3 jak i 16:9, choć po odpowiednim przeskalowaniu. Matryca została wykonana w technologii DLP opracowanej przez firmę Texas Instruments dzięki czemu charakteryzuje się bardzo wysokim kontrastem 2600:1. Jasność obrazu również jest imponująca - 2500 ANSI lumenów generowane jest przez lampę o mocy 220W. Maksymalny rozmiar wyświetlanego obrazu to 300'' ale bardzo miłym zaskoczeniem okazał się wskaźnik projekcji - już z odległości 2m wielkość obrazu to 53''. Wszystkie opisane wcześniej czynniki mają ogromny wpływ na jakość obrazu, która w przypadku opisywanego projektora jest naprawdę imponująca.
Jednym z istotnych parametrów projektora jest głośność pracy wentylatorów. W przypadku Benq M51. producent określa ją na poziomie 32dB, co jest wartością nie małą. Lecz w trakcie oglądania filmu nie zwracamy na nie uwagi.
Benq M51. należy do grona uniwersalnych projektorów dlatego też użytkownik dostaje do dyspozycji 4 rodzaje wejść wideo, w tym VGA, HDMI, S-Video i Composite oraz 1 analogowe wejście audio. Połączone jest ono z wbudowanymi głośnikami stereo o mocy 2W. Znacznym plusem jest zastosowanie HDMI pomimo tego, iż natywna rozdzielczość projektora nie dorównuje ani rozdzielczości HD Ready, ani Full HD.
Podsumowanie
Benq MP51. to niewielkich rozmiarów projektor cyfrowy przeznaczony zarówno do użytku domowego jak i profesjonalnego. Pomimo stosunkowo niewielkiej rozdzielczości idealnie nadaje się do oglądania filmów czy wyświetlania prezentacji. Wbudowane złącze HDMI jest olbrzymim atutem, a zintegrowane głośniki uniezależniają użytkownika od dodatkowego sprzętu nagłośnieniowego.
Zalety:
- kompaktowe rozmiary,
- wysoka jakość obrazu,
- wejście HDMI,
- wbudowane głośniki.
Wady:
- niewygodna regulacja ogniskowej,
- brak drugiego odbiornika pilota podczerwieni,
- brak kabla HDMI w zestawie.
wydanie internetowe www.VideoTesty.pl