Ten wynalazek może odmienić świat rowerów

Ten wynalazek może odmienić świat rowerów
Źródło zdjęć: © materiały prasowe

16.05.2014 13:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiadomo, że pozostawienie roweru na mieście wiąże się zawsze z ryzykiem, że po powrocie pozostanie nam tylko zgłoszenie kradzieży na policję. Producenci zabezpieczeń prześcigają się w tworzeniu coraz wymyślniejszych zabezpieczeń, ale najnowszy wynalazek, Skylock, ma wiele opcji, przez które konkurenci zzielenieją z zazdrości.

Skylock, stworzony przez firmę Velo Labs, różni się od innych tego typu rozwiązań tym, że jest zaopatrzony w moduł Bluetooth. W jakim celu? W końcu to nie telefon ani laptop. Bluetooth znalazł się tam po to, żeby automatycznie zdejmować zabezpieczenie, kiedy właściciel roweru do niego podchodzi. Żadnych kluczyków ani zamka szyfrowego.

Może się to wydawać przesadnym ułatwieniem - czy odblokowanie klasycznego u-locka jest aż takim problemem? Jednak twórcom gadżetu, dwóm byłym pracownikom Boeinga i Jawbone, chodzi o coś więcej. O „stworzenie platformy następnej generacji, przeznaczonej do dzielenia się rowerami”. Dedykowana aplikacja mobilna pozwala na przekazanie uprawnień do odblokowania roweru innym osobom. Chcemy, żeby rower zabrał z ulicy nasz znajomy? Żaden problem.

W przyszłości autorzy Skylock chcą pójść o krok dalej: umożliwić wyszukanie zabezpieczonych w ten sposób rowerów w całej okolicy i łączyć osoby potrzebujące roweru z właścicielami, gotowymi je udostępnić. Za darmo czy za pieniądze, zawsze da się jakoś dogadać.

Do tego Skylock jest nafaszerowany innymi udogodnieniami. Posiada samodzielne zasilanie oparte na ogniwach słonecznych i po godzinie ładowania jest w stanie pracować przez tydzień. Ma również zamek szyfrowy, na wszelki wypadek, gdyby energii jednak nie starczyło. Jest i alarm informujący o tym, że znalazł się amator naszej własności, usiłujący ukraść rower oraz wykrywacz wypadków oparty na akcelerometrze. Jeżeli dojdzie do zderzenia, zaradne urządzenie wyśle powiadomienie na nasz smartfon, a jeśli nie zareagujemy na nie w ciągu paru sekund, aplikacja powiadomi wybrany numer awaryjny.

Obraz
© (fot. materiały prasowe)

Skylock ma kosztować docelowo 259 dol. (ok. 790 zł), ale teraz można go nabyć w przedsprzedaży za 159 dol. (ok. 486 zł) na stronie producenta. Nie jest to mało, ale przy tego typu funkcjonalnościach chętnych raczej nie zabraknie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (83)