Telewizja cyfrowa ostrzeże przed zagrożeniami
07.01.2013 10:38, aktual.: 07.01.2013 11:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Informacje o zagrożeniach powodziowych, pożarach i innych klęskach żywiołowych pojawią się wkrótce w telewizji w Lubuskiem
_ "W piątek w siedzibie TVP w Warszawie odbyło się spotkanie z udziałem m.in. wojewody lubuskiego Marcina Jabłońskiego, wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzaty Olszewskiej oraz Juliusza Brauna, prezesa TVP. Rozmawiano o szczegółach związanych z przygotowaniem i realizacją projektu" _ - powiedział w piątek PAP rzecznik wojewody lubuskiego Paweł Siminiak.
Podobny system działa w Japonii, gdzie doskonale się sprawdza przy ostrzeganiu przed zagrożeniami - poinformowała Olszewska.
Lubuskie jest pierwszym regionem w kraju odbierającym wyłącznie telewizję cyfrową. Poza odbiorem wysokiej jakości obrazu i dźwięku, stwarza ona także bardzo szerokie możliwości - jedną z nich jest wykorzystanie telewizji hybrydowej. Dzięki niej widz może być informowany o najważniejszych wydarzeniach m.in. w zakresie ostrzegania i powiadamiania mieszkańców o nadchodzących zagrożeniach.
Siminiak wyjaśnił, że dzięki cyfrowemu nadawaniu sygnału możliwe jest równoległe nadawanie wraz z programami telewizyjnymi innych informacji. W przypadku tej aplikacji będą to informacje o różnego rodzaju zagrożeniach.
_ "W razie wystąpienia takich sytuacji na ekranie telewizorów pojawi się pasek informujący o zagrożeniu, a w przypadku odbiorników z dostępem do internetu także będzie możliwy dostęp do multimedialnych poradników o tym, jak zachować się w konkretnej sytuacji" _ - dodał rzecznik.
Źródłem informacji na potrzeby aplikacji będzie Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, który na bieżąco otrzymuje raporty od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i prognozy meteorologiczne i hydrologiczne itp.
Zgodnie z planem do końca marca aplikacja ma być gotowa do uruchomienia. Początkowo będzie ona testowana i dostępna na kanale regionalnego ośrodka TVP w Gorzowie. Jeśli pilotaż potwierdzi sprawność tego systemu, dostęp do takich aplikacji ma zostać poszerzony także na inne programy publicznego nadawcy. Docelowo w całym kraju.
W Lubuskiem system działający w ramach telewizji hybrydowej będzie połączony z aplikacją eLubuskie, która już jest dostępna w telefonach komórkowych.
Za pomocą interaktywnych rozwiązań prezentuje on zagrożenia przeciwpowodziowe oraz informacje meteorologiczne. Dzięki eLubuskie można także sprawdzić informacje drogowe z regionu. Wszystkie informacje są aktualizowane na bieżąco. Dla ułatwienia przewidziano opcję zapisu domyślnej lokalizacji. Aplikację można pobrać m.in. z oficjalnej strony urzędu: www.lubuskie.uw.gov.pl