Telefony "za złotówkę" - przegląd ofert

Telefony "za złotówkę" - przegląd ofert

Telefony "za złotówkę" - przegląd ofert
Źródło zdjęć: © PC World
13.05.2010 11:30, aktualizacja: 13.05.2010 15:42

Jeszcze kilka lat temu większość telefonów proponowanych za symboliczną złotówkę była bardzo niskiej klasy lub dostępna wyłącznie w kosztownych ofertach abonamentowych. Coraz częściej operatorzy decydują się jednak na oferowanie ciekawszych modeli z niską lub średnią miesięczną opłatą. Przyjrzeliśmy się najbardziej interesującym ofertom.

Obraz
© (fot. PC World)

Dobrej klasy telefon za złotówkę można obecnie otrzymać nawet w abonamencie za 2. zł miesięcznie. Oczywiście znalezienie idealnej dla nas oferty wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się, co oferują poszczególni operatorzy. Szukaliśmy ofert dla nowych abonentów i wybierając telefony za złotówkę, staraliśmy się uzyskać jak najniższą cenę abonamentu lub lepsze od standardowych warunki. Bardzo często, by to osiągnąć, należy zamawiać usługę i telefon poprzez stronę internetową operatora. Sugerujemy jednak, przed podjęciem decyzji, wizytę w salonie firmowym i osobistą negocjację jeszcze lepszych warunków. Udaje się to szczególnie często w przypadku droższych ofert. Nie braliśmy także pod uwagę najprostszych modeli telefonów. Większość tego typu urządzeń jest dostępna za złotówkę nawet w najniższych cenowo abonamentach, a także ofertach typu "Mix".

Z dużym ekranem, baterią słoneczną lub GPS-em

Obecnie w abonamentach do 5. zł miesięcznie użytkownik może otrzymać "za darmo" bardzo zaawansowane urządzenia. Najtańsze oferty z ekranem dotykowym są dostępne już za 25 zł miesięcznie. Mowa tu o telefonach Samsung Corby i LG GD510 dostępnych w Erze w abonamencie "Telefoniczna Okazja". Wybierając tę ofertę, użytkownik zamiast dodatków w postaci np. bonusów minutowych otrzymuje zniżkę na telefony. Era jako jedyna udostępnia w tak tanich taryfach urządzenia dotykowe. Te same modele dostępne za złotówkę figurują u konkurencji w abonamentach za 40 zł (Plus)
i 49 zł (Play).

Obraz
© LG GD51. ma dołączoną baterię słoneczną, dzięki której można doładowywać telefon, korzystając z naturalnej energii (fot. PC World)

W abonamencie do 50 zł można obecnie nabyć nawet urządzenie z wbudowaną anteną GPS. Mowa tu o ulepszonej wersji Samsung Avila. Telefon ten można kupić już w abonamencie za 45 zł miesięcznie (Era) lub za 49 zł (Play). Na uwagę zasługuje fakt, że fioletowy operator oferuje przy tym trzykrotnie więcej minut i niższe stawki na połączenia po ich wykorzystaniu. Smartphone już za 69 zł

Najtańsze smartphony z prawdziwego zdarzenia występujące obecnie w ofertach operatorów to zazwyczaj Nokie. Bardzo funkcjonalny model - 580. XM - można dostać za symboliczną złotówkę w Playu w abonamencie już za 69 zł miesięcznie. Nowsze, lecz z nieco mniejszą liczbą funkcji modele są dostępne za podobne kwoty. Nokię 5530XM za złotówkę otrzymamy w Playu w taryfie LongPlay 69, a model 5230 w Orange w ofertach Delfin lub Pelikan za 79 zł miesięcznie.

Obraz
© Nokia 5530XM jest młodszym i nieco ładniejszym modelem wersji 580. (fot. PC World)

Za zbierający świetne recenzje smartphone Samsung Omnia u większości operatorów trzeba zapłacić co najmniej 15. zł. Wyjątkiem jest Plus, który telefon ten oferuje za złotówkę w Taryfie syberyjskiej 90. Oparte na Windows Mobile urządzenie świetnie sprawdzi się choćby jako telefon dla biznesmena.
Do wspomnianego zastosowania specjalną ofertę przedstawiła Era. Oferuje ona "za darmo" telefon BlackBerry 852. w specjalnej taryfie za 85 zł. W ramach abonamentu użytkownik dostaje między innymi dostęp do usługi Blueconnect z pakietem 500 MB miesięcznie oraz specjalnie skonfigurowaną skrzynkę Era Mail BlackBerry bez dodatkowych opłat. U konkurencji podobnej klasy urządzenia (w tym ten sam model) można nabyć co najmniej w ofertach za 99 zł miesięcznie (Orange i Play).
W fioletowej sieci najtańszym biznesowym telefonem z pełną klawiaturą QWERTY jest Nokia E62 dostępna w abonamencie za 99 zł. W ramach tej miesięcznej opłaty użytkownik otrzyma aż 500 minut do wykorzystania (Era BlackBerry 85 oferuje 120 minut lub 360 SMS-ów). Pakiet internetowy i inne usługi są jednak dodatkowo płatne. Najwyższa liga - najwyższe abonamenty

Niestety, polscy operatorzy wciąż rzadko decydują się na oferowanie najlepszych urządzeń za symboliczną złotówkę. Takie trudno dostać, nie płacąc dodatkowo paruset złotych nawet w wyższych cenowo abonamentach. Tak wygląda na przykład sytuacja z iPhonem. Bez względu na generację urządzenia, u większości operatorów niezależnie od taryfy trzeba za niego zapłacić co najmniej kilkaset złotych.

Obraz
© Motorola Milestone to pierwszy tak zaawansowany telefon producenta (fot. PC World)

Najlepsze telefony za złotówkę dostępne są jedynie dla osób, które naprawdę dużo rozmawiają. Wspomniane iPhone'y można otrzymać za symboliczną opłatą w specjalnie przygotowanych pod ten model taryfach Ery - iPhone 19. oraz 345. W tym pierwszym przypadku za 1 zł można dostać model 3G 8 GB. W ramach umowy, oprócz 350 minut, użytkownik otrzyma także pakiet Blueconnect 2 GB miesięcznie. Najnowszy iPhone 3GS o pojemności 16 GB dostępny jest za złotówkę w wyższej taryfie - za 345 zł miesięcznie. W abonament wchodzi 800 minut oraz bardzo duży pakiet internetowy Blueconnect 5 GB.
Ciekawie prezentuje się oferta Playa z telefonem Motorola Milestone. Ten zaawansowany smartphon, posiadający m.in. system Android, wysuwaną klawiaturę QWERTY oraz ekran pojemnościowy, jest dostępny w promocji - taryfie Play Premium. Otrzymasz go za złotówkę, gdy zdecydujesz się dodatkowo na usługę Swobodny Internet 2 GB. Przy dwuletniej umowie podstawowy abonament przez pierwszy rok kosztować będzie nie 20. zł, a połowę tej kwoty. Użytkownik miesięcznie posiadać będzie pulę 1000 minut do wszystkich sieci.
Wśród topowych telefonów w Orange wyróżnia się Samsunga Omnia II dostępny za złotówkę w taryfie Pantera Mix 750. W kosztującym 199 zł miesięcznie abonamencie otrzymasz między innymi 750 minut do wszystkich sieci oraz pakiet internetowy 1 GB.

Stali klienci - tańsze telefony

Opisane powyżej oferty dotyczą nowych umów abonenckich. Osoby posiadające już abonament w którejś z sieci powinni sprawdzić, czy ich operator nie przewidział specjalnych promocji zachęcających do przedłużenia umowy. Bardzo często są to właśnie dodatkowe zniżki na oferowane telefony. Dużo zależy także od umiejętności negocjacyjnych. Przy odpowiednim podejściu, oprócz tańszego telefonu, można wynegocjować np. bonusowe pakiety minut.

Komórka za złotówkę - tabela porównawcza

[

Obraz
© Kliknij aby powiększyć (fot. PC World)

]( http://i.wp.pl/a/f/jpeg/24525/tabelka-telefony-za-zlotowke.jpeg )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)