Telefonica zapłaci karę za zbyt drogi Internet

Telefonica zapłaci karę za zbyt drogi Internet

04.07.2007 23:25, aktual.: 05.07.2007 11:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komisja Europejska nałożyła na byłego hiszpańskiego monopolistę telekomunikacyjnego Telefonica karę 151 mln euro za zawyżanie cen połączeń internetowych, co hamowało wprowadzanie w Hiszpanii Internetu szerokopasmowego.

Według KE, struktura cenowa Telefoniki podwyższała koszty jej konkurentom, ograniczała konkurencję na rynku detalicznym i tym samym zmuszała konsumentów do płacenia za to. Przy ustalaniu wymiaru kary wzięto fakt, że Telefonica całkowicie świadomie łamała unijne przepisy antytrustowe.

Hiszpańska spółka zapowiedziała złożenie odwołania od wydanej przez KE decyzji, którą nazwała "niesprawiedliwą i nieproporcjonalną".

Telefonica kontroluje kablową sieć telefoniczną, wykorzystywaną przez 80 procent hiszpańskich użytkowników ADSL. By móc rywalizować z Telefoniką, konkurenci musieli wykupywać od niej hurtowo takie łącza, oferowane następnie pojedynczym klientom.

Zdaniem KE, w latach 2001-06 pobierane przez Telefonikę ceny hurtowe były tak wysokie, że opóźniły wprowadzanie w Hiszpanii Internetu szerokopasmowego. W rezultacie stopień upowszechnienia Internetu jest tam o jedną piątą niższy niż zachodnioeuropejska średnia, zaś pobierane od użytkowników opłaty o jedną piątą wyższe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)