Technologia zadba o nasz dom podczas urlopu

Technologia zadba o nasz dom podczas urlopu

Technologia zadba o nasz dom podczas urlopu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
16.08.2012 16:58

Zarośnięty niczym dżungla ogród, więdnące rośliny i duszne pokoje – może się wydawać, że bez pomocy rodziny lub sąsiadów właśnie to zastaniemy po powrocie z wakacyjnego wyjazdu. Tak być nie musi – na rynku są bowiem nowe technologie, które zadbają o wygląd ogrodu i czterech kątów także podczas naszej nieobecności.

Jeśli wybieramy się na urlop, ale cały czas chcemy mieć pod kontrolą nasz dom, warto zainteresować się rozwiązaniami, które pozwolą zaprogramować określone działania, a nawet sterować domowymi urządzeniami na odległość za pomocą komputera lub smartfona.

Ogród wiecznie zielony
Ci z nas, którzy długo pracowali nad doprowadzeniem swojego ogrodu do perfekcji, z pewnością obawiają się, że podczas ich nieobecności trawa i wiele roślin zmarnieje. Dlatego jeśli tuż po powrocie z urlopu nie chcemy walczyć o usychającą roślinność, zatroszczmy się o zielone otoczenie już przed wyjazdem. Rośliny doniczkowe przenieśmy w zacienione miejsca. Zadbajmy też o skoszenie trawy, ale zrezygnujmy z nawożenia –. dzięki temu będzie ona wolniej odrastać. Możemy dodatkowo zaopatrzyć się w automatyczną kosiarkę. Ten mały robot będzie dbał o właściwy wygląd trawnika, kosząc go zgodnie z ustalonym przez nas wcześniej harmonogramem.

Ze względu na to, że zwłaszcza latem wzrost trawy jest bardzo intensywny, a w związku z tym zapotrzebowanie na wodę wysokie, warto sprawdzić, jakie rozwiązania w tym kontekście proponują sklepy ogrodnicze. W ich asortymencie znajdziemy na przykład automatyczne zraszacze, sterowniki nawadniania i systemy automatycznie doprowadzające wodę do doniczek. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć automatyczny system nawadniania i zaplanować podlewanie. Jeśli dodatkowo wyposażymy go w czujnik wilgotności ziemi lub detektor deszczu, system będzie reagował także na zmiany pogody –. gdy zapanuje susza, zwiększy intensywność zraszania, a w czasie opadów wstrzyma podlewanie.

Uniknąć tropików i niespodzianek Gdy wracamy po dłuższej nieobecności do domu, zwykle od progu czujemy suche i gorące powietrze. Przeciwdziałać temu możemy montując w swoich czterech kątach nowoczesny klimatyzator. Jego standardowe funkcje pozwalają przede wszystkim na chłodzenie lub dogrzewanie pomieszczeń, a dodatkowo także nawilżanie powietrza. Dziś klimatyzatorami możemy nie tylko sterować za pomocą pilota, ale też programować ich pracę w nadchodzących dniach. Czas, jaki obejmuje taki harmonogram, jest uzależniony od konkretnego modelu, ale wiele z nich pozwala na planowanie pracy klimatyzacji nawet na kilka nadchodzących tygodni. Programuje się godziny, w których urządzenie ma pracować intensywniej lub ustawia się graniczne temperatury, przy których ma się ono włączać i wyłączać.

Duszne powietrze to nie jedyna nieprzyjemność, jaka może nas spotkać po powrocie z urlopu. Przykrą niespodzianką może okazać się także awaria, na przykład pęknięta rura. Żeby po powrocie do domu nie brodzić po kostki w wodzie, warto zaopatrzyć się w czujniki wilgoci i zamontować je we wszystkich pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko zalania. Połączenie ich z elektrozaworem zainstalowanym na przyłączu wody pozwoli odciąć jej dopływ, gdy czujki poinformują o wycieku. Jeśli dodatkowo do tego sensora podłączymy system alarmowy, przekaże on informacje o awarii specjalnemu patrolowi, który –. jeśli nie będzie nas w domu – wezwie określone służby, by ograniczyć zniszczenia.

Wszystko pod kontrolą
Mnogość pilotów sterujących poszczególnymi urządzeniami i liczba komend, które trzeba wprowadzić zanim wyjedziemy na urlop może być naprawdę uciążliwa. Dlatego też warto zainteresować się systemami inteligencji budynkowej, dzięki którym możemy maksymalnie uprościć i zautomatyzować działanie poszczególnych sprzętów i instalacji, a do tego ograniczyć się do jednego pilota, którym będzie nasz smartfon lub tablet. Niezależnie od tego, czy będziemy siedzieć na kanapie w salonie, czy leżeć w hamaku w jakimś egzotycznym zakątku świata, cały czas mając dom pod kontrolą będziemy mogli sterować oświetleniem, temperaturą, systemem podlewania, roletami, a nawet urządzeniami AGD i RTV. Inteligentny system będzie też samodzielnie podejmował określone decyzje i działania, na przykład gdy zmieni się pogoda. Jeśli dodatkowo zintegrujemy z nim rozmieszczone w domu kamery, w każdej chwili będziemy mogli zajrzeć do naszych czterech kątów i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Wiele osób obawia się, że instalacja takiego inteligentnego systemu wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu i wiąże się ze sporymi wydatkami. _ – Jeśli zdecydujemy się na system bezprzewodowy, wyeliminowana zostaje konieczność położenia okablowania. Dzięki temu montaż możemy przeprowadzić szybko, nie ingerując w strukturę budynku _– wyjaśnia Maciej Fiedler, prezes zarządu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. To znaczy, że na instalację możemy się zdecydować nawet tuż przed urlopem. Ile to kosztuje? _ – Cena uzależniona jest od liczby elementów systemu. W przypadku kawalerki podstawowy zestaw, na który składa się centralka Home Center 2 oraz moduły kosztuje ok. 3,5 tys. zł netto. Zmiana mieszkania dwupokojowego w inteligentne wnętrze to wydatek rzędu 5 tys. zł. Dom o powierzchni ok. 120 mkw możemy wyposażyć w wiele funkcjonalności już za ok. 10 tys. zł _–. mówi Maciej Fiedler – Warto rozważyć zakup systemu bezprzewodowego, który jest nawet o 80 proc.
tańszy od standardowych inteligentnych rozwiązań – dodaje.

Nawet krótki wakacyjny wyjazd może sprawić, że po powrocie zastaniemy zarośnięty gąszcz zamiast wypielęgnowanego ogrodu, a w domu będzie gorąco i duszno. Warto wykorzystać rozwiązania, dzięki którym nasze lokum będzie wyglądało tak, jakbyśmy w ogóle nie wyjeżdżali. Tym bardziej, że to nie tylko kwestia estetyki, ale i bezpieczeństwa. Zadbany dom i jego otoczenie będzie odstraszać potencjalnych złodziei, którzy nawet nie wpadną na pomysł, że domowników nie ma.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)