Technologia, która zapiera dech w piersi, czyli najciekawsze osiągnięcia 2021 roku

Technologia, która zapiera dech w piersi, czyli najciekawsze osiągnięcia 2021 roku

Technologia, która zapiera dech w piersi, czyli najciekawsze osiągnięcia 2021 roku
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Hołowacz
03.01.2022 12:48

Każdego roku jesteśmy rozpieszczani coraz to nowszymi wersjami gadżetów, które towarzyszą nam w codziennym życiu. Świat technologii nie zna granic, ponieważ doświadczamy go zarówno przez niewielkie smartfony w naszych kieszeniach, jak i przeogromne teleskopy kosmiczne odkrywające tajemnice wszechświata.

Wybierając osiągnięcia i trendy technologiczne 2021 roku, staraliśmy się wskazać te, które z pewnością wpłyną na rok 2022. To dobra chwila nie tylko do refleksji, ale także rozważenia udziału w plebiscycie Imperatory WP, w którym nasi czytelnicy wybierają najlepsze produkty, czyli mistrzów swoich kategorii.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Rakieta Ariane 5 z powodzeniem wyniosła Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w przestrzeń kosmiczną, co miało miejsce 25 grudnia 2021 roku. Takie wydarzenie jest pokazem ludzkich możliwości i chwilą, w której można być dumnym z osiągnieć współczesnej technologii.

Aktualnie, jeden z najnowocześniejszych teleskopów zbudowanych przez świat nauki, znajduje się na drodze do punktu libracyjnego L2, w którym dochodzi do zrównoważenia sił grawitacji Ziemi i Słońca. Dzięki temu Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie obiegał naszą gwiazdę wraz z Ziemią, przy okazji stale pozostając w jej półcieniu. Takie położenie jest idealne do prowadzenia obserwacji obszarów poza Układem Słonecznym.

ODDAJ GŁOS NA NAJCIEKAWSZĄ TECHNOLOGIĘ 2021 ROKU I WYGRAJ 5 TYS. ZŁOTYCH

To, co wyróżnia Webba, to możliwość prowadzenia obserwacji w podczerwieni, ale w tym celu wymagana jest wyjątkowo niska temperatura w okolicach -230 stopni Celsjusza. Dlatego niezbędne było zaprojektowanie specjalnej, wielkiej osłony przeciwsłonecznej. Ostatecznie teleskop pozwoli nam zobaczyć niezwykle odległe obiekty, które powstały kilkaset milionów lat po Wielkim Wybuchu. Będzie to miało olbrzymie znaczenie dla świata nauki.

Jest to największy teleskop kosmiczny stworzony przez człowieka, więc w celu wystrzelenia go przez rakietę, potrzebne było jego złożenie… trochę jak origami. Aktualnie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba odbywa swoją podróż do punktu L2 (odległość ponad 1,5 miliona kilometrów od Ziemi), a w międzyczasie dochodzi do jego powolnego rozkładania.

Rok 2021 czasem dominacji bezlusterkowców

Wybiegliśmy myślami w gwiazdy, a tymczasem na ziemskiej powierzchni dzieje się również bardzo wiele. Jako przykład można podać fakt, że trzech gigantów wydało flagowe modele bezlusterkowców: Sony A1, Canon EOS R3 oraz Nikon Z9. To doskonały powód do zastanowienia się nad pewnymi zmianami na rynku.

Wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że segment pozbawionych lustra aparatów, czyli po prostu bezlusterkowców, stopniowo wypiera lustrzanki. Ten powolny proces trwa już od jakiegoś czasu, a na korzyść bezlusterkowców przemawiają m.in. mniejsze gabaryty korpusu, waga, cicha praca, większe możliwości w zakresie tworzenia filmów oraz inne zaawansowane mechanizmy np. w postaci systemów śledzenia oczu.

Obraz
Obraz
Obraz
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Teraz możemy mówić o bardziej zdecydowanych zmianach, swego rodzaju zakończeniu określonej ery. Za dobry przykład posłuży nam fakt, że w portfolio Canona nie będzie kolejnego flagowego aparatu z układem luster. Fujio Mitarai, prezes Canona, podczas jednego z wywiadów powiedział, że Canon EOS -1D X Mark III jest ostatnim modelem flagowej lustrzanki cyfrowej. Wygląda na to, że producenci naprawdę zdecydowali już o końcu lustrzanek.

Tego typu wieści czasem wzbudzają mieszane uczucia, jednak ostatecznie można je uznać za pozytywne zjawisko. 2021 rok wskazuje na zdecydowany rozwój technologii bezlusterkowców, a sam Mitarai wyjaśnił, że jego ambicje są związane z wydaniem sprzętu, który będzie jeszcze bardziej wydajny i pozwoli na uzyskiwanie jeszcze lepszej jakości efektów ich pracy. Naszym zdaniem fotografia idzie w dobrym kierunku, na rynku widać coraz wyraźniejsze zmiany, a 2021 doskonale to uwidocznił.

Składane telefony dopiero się rozkręcają

Kolejnym trendem technologicznym, który naszym zdaniem ma spore znaczenie, są składane telefony. Rok 2021 pokazał, że składane smartfony mogą mieć sens i nie są tylko wymyśloną na siłę sztuczką. Premiera Samsunga Galaxy Z Fold 3 oraz Samsunga Galaxy Z Flip 3 to doskonałe przykłady, ponieważ te modele telefonów dały wielu ludziom do myślenia i zachęciły ich do przychylniejszego spojrzenia na smartfony w takim wydaniu.

Jakby tego było mało, pojawiło się wiele przecieków o nadejściu pierwszego składanego iPhone’a, I to już w 2023 roku. Serwis Business Korea wykorzystał swoje branżowe źródła, żeby dojść do nieoficjalnych wieści o pracach Apple i LG Display nad dwoma składanym telefonami.

Obraz
© komorkomania.pl | Miron Nurski

Powyższe warto jeszcze uzupełnić informacją, że zdaniem analityków z Counterpoint Research, sprzedaż składanych smartfonów może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie do 2023 roku. Trudno się zatem dziwić, że w 2021 roku odbyły się również premiery takich urządzeń, jak chociażby OPPO Find N, czy na przykład Xiaomi Mi Mix Fold.

Xiaomi Mi Mix Fold jest dodatkowo interesujący ze względu na fakt, iż jest to pierwszy smartfon na świecie, w którym zastosowano płynny obiektyw. Dzięki specjalnemu silniczkowi zarządzającemu przezroczystą cieczą w obiektywie, użytkownik może przełączyć między 3-krotnym zoomem optycznym a obiektywem makro, pozwalającym złapać ostrość z odległości zaledwie 3 cm.

Wyjątkowe osiągnięcia oraz trendy technologiczne 2021 roku są na tyle inspirujące, że w 2022 rok wkraczamy pełni ekscytacji. Przy okazji zachęcamy do oddawania głosów w naszym plebiscycie Imperatory WP, który jest świętem technologii i pozwala wyłonić najlepsze produkty roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)