Trwa ładowanie...
d4xyjg8

Takiego oszustwa jeszcze nie było. Uważaj, to nie maile od kiosku Ruchu

Coraz więcej sklepów pozwala odebrać internetowe zakupy nie tylko za pośrednictwem poczty, kuriera czy paczkomatów, ale i kiosków sieci Ruch. Ten fakt próbują teraz wykorzystać cyberprzestępcy - uwaga na maile!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Takiego oszustwa jeszcze nie było. Uważaj, to nie maile od kiosku Ruchu
(Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY)
d4xyjg8

Wiadomość mailowa przypomina prawdziwe informacje z serii “Paczka w Ruchu”.

"Jest! Twoja paczka o numerze 21000555664552 po podróży dotarła prosto od nadawcy do wybranego przez Ciebie punktu prowadzącego usługę <<Paczka w RUCH-u>>. Teraz czeka aż wybierzesz dogodną dla siebie porę i ją odbierzesz. Kod odbioru: 69**1. Pełny kod odbioru, oraz numer przesyłki znajdziesz w załączonym liście przewozowym. Kod pozwalający otworzyć list: CYeTnbeP9. Pamiętaj, że przesyłka będzie czekać na Ciebie przez 5 dni. Odbierz ją jak najszybciej i ciesz się już dziś z zakupów". (pisownia oryginalna)

Haczykiem jest “kod odbioru” - oszust nie ujawnił całego, więc ciekawscy pobiorą i otworzą załącznik. A właśnie w nim ukryte jest złośliwe oprogramowanie.

d4xyjg8

Wbrew pozorom na taką informację można było dać się nabrać, ponieważ zawierała fragmentaryczne dane osobowe odbiorcy, prawdopodobnie pochodzące z jakiegoś wycieku. Mogło to uśpić czujność.

Portal zaufanatrzeciastrona.pl, który opisał oszustwo, zauważa, że po raz pierwszy usuga “Paczka w Ruchu” została wykorzystana przez cyberprzestępców. Również to pomogło nie wzbudzić podejrzeń - skoro wcześniej podobnych oszustw nie było, to znaczy, że wszystko jest w porządku. Na pewno na taki sposób myślenia liczyli przestępcy.

Jak widać, ci nie śpią i śledzą popularne metody odbierania zakupów. Do fałszywych informacji o kurierze czy przesyłce w paczkomacie dochodzi więc wiadomość z kiosku Ruchu. Uważnie czytajcie maile i sprawdzajcie, kto je wysłał. I przede wszystkim nie pobierajcie podejrzanych załączników.

d4xyjg8

Podziel się opinią

Share
d4xyjg8
d4xyjg8
Więcej tematów