Tak wygląda rakieta polskich studentów. Zakończono pierwsze prace

Tak wygląda rakieta polskich studentów. Zakończono pierwsze prace

Tak wygląda rakieta polskich studentów. Zakończono pierwsze prace
Źródło zdjęć: © SKA
13.07.2016 11:50, aktualizacja: 13.07.2016 14:32

Polacy ukończyli prace projektowe nad rakietą, która ma umożliwić wystrzelenie ośmiu amatorskich minisatelitów, tzw. CanSatów, na wysokość kilku kilometrów. Prawie wszystkie elementy urządzenia zostały wyprodukowane w Polsce, zaś głowica i korpus silnika zostały zbudowane samodzielnie przez członków Sekcji.

Obecnie w projekcie bierze udział piętnaścioro studentów. Prace projektowe i konstrukcyjne są prowadzone wspólnie, spotkania zespołu konstrukcyjnego odbywają się co tydzień. Często organizowane są tzw. burze mózgów, a ostateczne decyzje są podejmowane na zasadzie konsensu.

Pomysł na zbudowanie rakiety powstał w 201. roku. Członkowie Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej rozpoczęli konkretne prace nad projektem półtora roku temu. Opiekunem merytorycznym przedsięwzięcia jest prof. Robert Głębocki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Budowa rakiety odbywa się przy wsparciu firmy Raytheon, producenta zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, który w ubiegłym roku przeznaczył na ten cel grant w wysokości 5. tys.dolarów. Firma promuje innowacyjną edukację i stara się stymulować zainteresowanie młodych ludzi dyscyplinami technicznymi oraz zdobywanie przez nich tzw. kompetencji STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka).

Obraz
© (fot. SKA)

Pierwszy test w locie studenckiej rakiety nastąpi w październiku na poligonie artylerii wojskowej pod Toruniem. Po zakończeniu pracy silnika i osiągnięciu pułapu maksymalnego nastąpi uruchomienie systemu wyrzucającego CanSaty z rakiety. Następnie tylna część rakiety, w której znajduje się silnik, odłączy się i obydwie wylądują na ziemi na spadochronach.

Rakietowy projekt studentów Politechniki Warszawskiej jest ściśle związany z międzynarodowym cyklem konkursów CanSat, którego celem jest zachęcenie uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych do samodzielnego konstruowana minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Nacisk położony jest na innowacyjność w projektowaniu. Pomysłodawcą konkursu jest Europejska Agencja Kosmiczna ESA, która realizuje go w ramach programu edukacyjnego poprzez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. W Polsce jego koordynatorem jest Centrum Nauki Kopernik. Nasi uczniowie i studenci odnieśli już kilka sukcesów w tym konkursie. W przyszłym roku Sekcja Rakietowa SKA chce być organizatorem konkursu CanSat w Polsce.

słk

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)