Tak wygląda rakieta polskich studentów. Zakończono pierwsze prace

Tak wygląda rakieta polskich studentów. Zakończono pierwsze prace
Źródło zdjęć: © SKA

13.07.2016 11:50, aktual.: 13.07.2016 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polacy ukończyli prace projektowe nad rakietą, która ma umożliwić wystrzelenie ośmiu amatorskich minisatelitów, tzw. CanSatów, na wysokość kilku kilometrów. Prawie wszystkie elementy urządzenia zostały wyprodukowane w Polsce, zaś głowica i korpus silnika zostały zbudowane samodzielnie przez członków Sekcji.

Obecnie w projekcie bierze udział piętnaścioro studentów. Prace projektowe i konstrukcyjne są prowadzone wspólnie, spotkania zespołu konstrukcyjnego odbywają się co tydzień. Często organizowane są tzw. burze mózgów, a ostateczne decyzje są podejmowane na zasadzie konsensu.

Pomysł na zbudowanie rakiety powstał w 201. roku. Członkowie Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) Politechniki Warszawskiej rozpoczęli konkretne prace nad projektem półtora roku temu. Opiekunem merytorycznym przedsięwzięcia jest prof. Robert Głębocki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Budowa rakiety odbywa się przy wsparciu firmy Raytheon, producenta zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, który w ubiegłym roku przeznaczył na ten cel grant w wysokości 5. tys.dolarów. Firma promuje innowacyjną edukację i stara się stymulować zainteresowanie młodych ludzi dyscyplinami technicznymi oraz zdobywanie przez nich tzw. kompetencji STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka).

Obraz
© (fot. SKA)

Pierwszy test w locie studenckiej rakiety nastąpi w październiku na poligonie artylerii wojskowej pod Toruniem. Po zakończeniu pracy silnika i osiągnięciu pułapu maksymalnego nastąpi uruchomienie systemu wyrzucającego CanSaty z rakiety. Następnie tylna część rakiety, w której znajduje się silnik, odłączy się i obydwie wylądują na ziemi na spadochronach.

Rakietowy projekt studentów Politechniki Warszawskiej jest ściśle związany z międzynarodowym cyklem konkursów CanSat, którego celem jest zachęcenie uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych do samodzielnego konstruowana minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. Nacisk położony jest na innowacyjność w projektowaniu. Pomysłodawcą konkursu jest Europejska Agencja Kosmiczna ESA, która realizuje go w ramach programu edukacyjnego poprzez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. W Polsce jego koordynatorem jest Centrum Nauki Kopernik. Nasi uczniowie i studenci odnieśli już kilka sukcesów w tym konkursie. W przyszłym roku Sekcja Rakietowa SKA chce być organizatorem konkursu CanSat w Polsce.

słk

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (64)
Zobacz także