Tak startuje reaktor jądrowy. To wideo trzeba zobaczyć

Energetyka jądrowa, choć bywa niebezpieczna i przerażająca, to jednocześnie jest niezwykłą technologią. Dowodem na to mogą być zapierające dech w piersiach nagrania, które ukazują moment uruchomienia takich reaktorów o różnej mocy.

Tak startuje reaktor jądrowy. To wideo trzeba zobaczyć
Źródło zdjęć: © Youtube.com

21.03.2017 | aktual.: 21.03.2017 16:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skąd to niebieskie światło?

Na nagraniu można zaobserwować m.in. wysunięcie prętów z grafitem w reaktorze Annular Core Research Reactor (ACRR), co zainicjowało rozpoczęcie reakcji łańcuchowej, w efekcie której pojawiła się niebieska poświata, czyli tzw. promieniowanie Czerenkowa.

Jest ono następstwem powstania w reaktorze wysokoenergetycznych, przenikliwych cząstek, które dostając się do wody, powodują powstawanie tego promieniowania. W rezultacie woda dookoła rdzenia świeci na niebiesko.

Sama woda służy tu jako moderator i osłona biologiczna, zaś największą zaletą jest praca przy normalnym ciśnieniu i fakt, że chłodzenie odbywa się głównie za pomocą mechanizmu konwekcji.

Klipy powstały w amerykańskim instytucie naukowo-badawczym - Sandia National Laboratories, który prawdzi badania naukowe oraz opracowuje technologie w dziedzinie energii i broni nuklearnych, a także w Pennsylvania State University, gdzie doświadczenia prowadzi się z pomocą Breazeale Nuclear Reactor (BNR).

Komentarze (1)