Tak brzmi pierwszy utwór skomponowany przez sztuczną inteligencję

Tak brzmi pierwszy utwór skomponowany przez sztuczną inteligencję

Tak brzmi pierwszy utwór skomponowany przez sztuczną inteligencję
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
03.06.2016 15:39, aktualizacja: 03.06.2016 16:35

Algorytmy sztucznej inteligencji są wykorzystywane w wielu dziedzinach - kryminalistyce, robotyce, informatyce. A co powiedzielibyście na AI, które tworzy muzykę?

Google w ubiegłym tygodniu ogłosiło program Magenta, którego celem jest wykorzystanie opracowanych przez firmę algorytmów sztucznej inteligencji do tworzenia sztuki. Dziś możemy już zobaczyć pierwsze efekty prac. To 90-sekundowa linia melodyczna sekcji klawiszowej. Perkusja i reszta instrumentów została dodana później - już nie przez algorytmy, ale ludzi, którzy chcieli podkreślić efekt stworzonej melodii. Wpada wam w ucho?

W przyszłości Magenta ma pomagać artystom w komponowaniu własnych dzieł sztuki. Pytanie brzmi - czy rzeczywiście tego potrzebujemy, skoro od początku istnienia ludzkości radziliśmy sobie bez wsparcia maszyn w tej dziedzinie kultury?

Nawet jeśli twórcy obejdą się bez pomocy sztucznej inteligencji, to Google po raz kolejny pokazuje, jak ważnym dla firmy jest rozwijanie AI. Kolejne sukcesy na tym polu pokazują, że nieuchronnie zbliżamy się do ery, kiedy to właśnie sztuczna inteligencja zacznie nas wyręczać w wielu nużących czynnościach. Nietrudno wyobrazić sobie roboty udzielające informacji o rozkładzie jazdy i dogodnych połączeniach, przewodników w muzeach czy maszyny, które będą obsługiwały nas w sklepach.

Chip/WP.PL

jb

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)