Trwa ładowanie...
d7svqp4

Tajemnicza misja armii USA i NASA. Wahadłowiec X-37B wyniesiony na orbitę [Zobacz wideo]

Tajemnicza misja Sił Kosmicznych USA oraz NASA rozpoczęta. Bezzałogowy wahadłowiec X-37B został wyniesiony na orbitę, gdzie przeprowadzi serię eksperymentów i przetestuje technologie dla amerykańskiego wojska. Rakieta Atlas V wyniosła samolot za drugim podejściem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tajemnicza misja rozpoczęta. Wahadłowiec X-37B został wyniesiony na orbitę
Tajemnicza misja rozpoczęta. Wahadłowiec X-37B został wyniesiony na orbitę (YouTube.com)
d7svqp4

Rakieta Atlas V wyniosła na okołoziemską orbitę wahadłowiec X-37B należący do amerykańskiej armii. Start szóstej misji autonomicznego samolotu pierwotnie planowany był na sobotę 16 maja, jednak z uwagi na niekorzystną pogodę został przesunięty o jeden dzień. Rakieta wystartowała 17 maja o 15:14 czasu polskiego z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. 20 minut po starcie Atlas V umieścił wahadłowiec na docelowej orbicie.

Program samolotów bezzałogowych X-37B jest prowadzony wspólnie przez NASA i Siły Powietrzne USA. Amerykańska armia dysponuje dwoma maszynami tego typu. Każda z nich ma długość 8,8 metra oraz rozpiętość skrzydeł 4,6 metra. Klasyczne wahadłowce mają ok. 37 metrów długości i 24 metry rozpiętości skrzydeł. Pierwsza misja samolotu odbyła się w kwietniu 2010 roku. Wahadłowiec przebywał w przestrzeni kosmicznej przez 224 dni. Kolejne misje były już dłuższe - ostatnia trwała od 7 września 2017 roku do 27 października 2019 roku.

d7svqp4

Wszystkie dotychczasowe misje owiane były wielką tajemnicą. Tym razem ma być podobnie, chociaż wojsko Stanów Zjednoczonych zdecydowało się ujawnić trochę więcej szczegółów. - W ramach misji OTV-6 ma zostać przeprowadzonych więcej badań, niż dotychczas. Wśród nich znajdą się także dwa eksperymenty NASA - mówi sekretarz US Air Force, Barbara Barrett. Poniżej możecie zobaczyć zapis z niedzielnego wydarzenia.

Szósta misja X-37B

Pierwszy eksperyment NASA będzie dotyczył zachowania się różnych materiałów w przestrzeni kosmicznej, drugi zbada z kolei wpływ promieniowania kosmicznego na nasiona. Poinformowano także, że na zlecenie Laboratorium Marynarki Wojennej USA zostanie zbadana technologia zamiany energii słonecznej na energię mikrofalową i jej transfer na Ziemię.

d7svqp4

Wiadomo także, że w ramach misji OTV-6 zostanie wypuszczony niewielki satelita FalconSaT-8 Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Na razie nie poinformowano, jak długo potrwa cała misja.

Następny start rakiety Atlas V planowany jest na lipiec 2020 roku. Wtedy w kierunku Marsa wyniesiony zostanie kolejny łazik NASA Perseverance.

d7svqp4

Podziel się opinią

Share

d7svqp4

d7svqp4
Więcej tematów