Tajemnica ukrytych komnat rozwiązana. Naukowcy nie mają złudzeń

Ostatnie badania przeprowadzone w komnacie grobowej Tutanchamona pokazały niezbite dowody, że nie ma żadnych ukrytych sal za jej ścianami. Informacja została podana w niedzielę przez egipskich urzędników.

Tajemnica ukrytych komnat rozwiązana. Naukowcy nie mają złudzeń
Źródło zdjęć: © flickr.com
Arkadiusz Stando

Najsłynniejszy mit dotyczący grobowca z Doliny Królów został właśnie obalony. Sekretarz Generalny Najwyższej Rady Starożytności poinformował o tym w niedzielę, podczas międzynarodowej konferencji Tutanchamona. Obywa się co roku w Wielkim Muzeum Egipskim w Gizie.

Jego ogłoszenie było ogromnym rozczarowaniem dla grupy naukowców, którzy pracowali nad nim tym odkryciem od trzech lat. Wszystko rozpoczęło się od teorii Nicholasa Reevesa, według której, za murami grobowca Tutanchamona miał być ukryty grób legendarnej Nefretiti.

Według dwóch poprzednich testów przeprowadzonych przez georadar, efekty były niejednoznaczne. Przeprowadzone w tym roku trzecie i ostatnie badanie, przy wsparciu National Geographic Society. Jego wyniki pokazało, że z bardzo dużą pewnością nie ma żadnych ukrytych komnat wokół Grobowca Tutanchamona.

Raport przedstawiony przez egipskiego urzędnika zawierał wyniki trzech osobnych skanów, przeprowadzonych w lutym 2018 r. przez trzy niezależne ekipy badawcze. Każda z nich dostarczyła danych korzystając z rożnej częstotliwości podczas badania - wysokiej, średniej i niskiej.

Radar o wysokiej częstotliwości może dostarczać bardziej szczegółowe wyniki, ale zaledwie w odległości 2 metrów. Niska częstotliwość pozwala zajrzeć dalej, ale daje mniej dopracowane wyniki.

Nad badaniem pracowały zespoły z Politechniki w Turynie we współpracy z Uniwersytetem Turyńskim oraz dwiema prywatnymi firmami - Geostudi Astier i 3DGeoimaging. Przed siedem dni pracy zgromadzono dane o ponad 1,6 mil kwadratowych powierzchni. Po ich interpretacji, eksperci nie mieli złudzeń. "Stwierdzono, że nie ma śladów drzwi, ani pustych przestrzeni poza komorą grobową do czterech metrów" - mówił współautor badania Franco Porcelli dla National Geographic.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)