Tablet Archos 101 z Androidem 2.2 na pokładzie

Tablet Archos 101 z Androidem 2.2 na pokładzie
Źródło zdjęć: © Archos

20.10.2010 14:24, aktual.: 20.10.2010 14:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają przenośne urządzenia z ekranami dotykowymi - tablety. Archos jest producentem tego typu maszyn i niedawno wprowadził do sprzedaży ważący 480 gramów model Archos 101 z 10,1-calowym pojemnościowym dotykowym wyświetlaczem o rozdzielczości 1024×600 (WXVGA) i systemem Android 2.2 Froyo na pokładzie

Dla porównania warto odnotować, że iPad waży 73. gramów (w wersji z modemem 3G). Do przechowywania danych i programów używana jest wbudowana pamięć flash, której pojemność wynosi zależnie od wersji tabletu 8 lub 16GB. Użytkownicy potrzebujący więcej miejsca na dane, mogą zainstalować w tablecie dodatkowo kartę microSD (SDHC).

Obraz
© (fot. Archos)

Tablet Archos 10. wykorzystuje układ SoC bazujący na procesorze ARM Cortex A9 taktowany zegarem 1 GHz z dodatkową jednostką DSP oraz akcelerator graficzny 3D zgodny ze standardem OpenGL ES 2.0. Moc obliczeniowa tabletu wystarczy do odtwarzania filmów skompresowanych z wykorzystaniem kodeków MPEG-4, MPEG-4 HD, H.264 HD, WMV9/VC1, M-JPEG. Materiały multimedialne obsługiwane przez urządzenie mogą być przechowywane w kontenerach AVI, MP4, MKV, MOV, WMV, MPG, PS, TS, VOB, FLV, RM, RMVB, ASF oraz 3GP. Archos 101 cechuje również zestaw dekoderów audio dla formatów, takich jak MP3, WMA, WMA-Pro 5.1, WAV, AAC, AAC+ 5.1, OGG Vorbis, FLAC oraz AC3. Co ważne dla polskich użytkowników urządzenie może korzystać także z tekstowych napisów w formatach SRT, SSA, SMI i SUB. Uzupełnieniem multimedialnych funkcji urządzenia jest wbudowana kamera VGA, która nadaje się do prowadzenia wideokonferencji, lecz jej rozdzielczość jest zbyt niska, aby mogła służyć do robienia wysokiej jakości zdjęć.

Archos 10. ma wbudowany moduł komunikacji bezprzewodowej WiFi 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 2.1 EDR. Niestety, producent nie zdecydował się na zintegrowanie w urządzeniu modemu 3G. Urządzenie ma oprócz złącza USB slave, także pełnoprawny port USB host dzięki, któremu do tabletu można podłączyć dodatkowe peryferia. Tak więc teoretyczniei istnieje możliwość instalacji modemu USB 3G; jednak producent nie informuje czy i ewentualnie jakie modemy tego rodzaju są obsługiwane.

Wbudowana bateria litowo-polimerowa według danych producenta powinna wystarczyć na 3. godzin odtwarzania muzyki lub na 7 godzin odtwarzania wideo i do 10 godzin serfowania w internecie.

Niestety, to urządzenie z Androidem na pokładzie nie może korzystać ze wszystkich aplikacji z platformy MarketPlace. Producent tabletu przygotował jednak własny z serwis z programami, grami i innymi materiałami do pobrania - AppsLib. Interesującą funkcją systemu operacyjnego Archosa jest automatyczne pobieranie uaktualnień oprogramowania.

Na stronie internetowej firmy Archos podano ceny nowych tabletów. I tak Archos 101 8 GB kosztuje 299, a wersja z 16 GB wewnętrznej pamięci kosztuje 349 euro. Opisywane produkty można znaleźć już także w polskich sklepach internetowych w cenie 1226 zł za wersję 8 GB i 1435 zł za odmianę z 16 GB pamięci flash.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)