T-Mobile otwiera laboratorium 5G. Tak będzie wyglądała przyszłość

T‑Mobile otwiera laboratorium 5G. Tak będzie wyglądała przyszłość

T-Mobile otwiera laboratorium 5G. Tak będzie wyglądała przyszłość
Źródło zdjęć: © WP.PL | Filip Blank
07.12.2018 16:30, aktualizacja: 07.12.2018 17:00

Wirtualna rzeczywistość, trójwymiarowe mapy, zarządzanie inteligentnym miastem – to niektóre z atrakcji we właśnie otwartym warszawskim laboratorium. Ale najważniejsze jest co innego – działa w nim sieć 5G, znak przyszłości.

W świecie technologicznym mówi się o tym od dłuższego czasu. Dzięki sieci 5G internet osiągnie nową jakość i prędkość. Technologia ta oznacza choćby dużo szybsze smartfony mogące przesyłać dane z prędkością nawet kilku gigabajtów na sekundę. Bardzo przyspieszy rynek internetu rzeczy (IoT) – miasta zostaną naszpikowane milionami urządzeń podłączonych do sieci. Wymiana informacji między nimi będzie się odbywała niemal w czasie rzeczywistym. Dzięki temu czymś powszechnym staną się autonomiczne samochody, inteligentne miasta czy przeprowadzanie na odległość operacji lekarskich za pomocą robotów o – nomen omen – chirurgicznej precyzji.

Poczuć ten świat można w centrum Warszawy, w laboratorium 5G, które właśnie otworzył T-Mobile. Tym samym teleoperator umacnia swoją pozycję na rynku i udowadnia, że nadejście technologii 5G w powszechnym użytku zbliża się coraz szybciej. – Należy podkreślić, że uruchomiona dziś instalacja to nie jednorazowy test technologii, ale pełnoprawna sieć piątej generacji, którą będziemy stopniowo rozbudowywać i rozszerzać na kolejne miasta, by w końcu objąć nią terytorium całego kraju – mówi Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

Obraz
© WP.PL | Filip Blank

Atrakcje w #5G_Lab skupiają się wokół kilku technologii, ale wszystkie mają na celu pokazanie, jak działa ta kluczowa – szybka sieć. Za pomocą wirtualnej rzeczywistości (VR) można zobaczyć, jak będą wyglądały rozgrywki sportowe transmitowane w VR czy jak zmieni się dzięki tej technologii rolnictwo, przemysł i medycyna. Z kolei rozszerzona rzeczywistość (AR) pomoże uświadomić, jak 5G ułatwi codzienne życie, dostarczając najważniejszych informacji o otoczeniu. Zainteresowani przyszłością miast, będą mogli nim… pozarządzać i np. stawić czoła sytuacji kryzysowej wśród mieszkańców.

Z wszystkich atrakcji w laboratorium można korzystać od piątku, 7. grudnia. Znajduje się ono na warszawskim Placu Defilad od strony Marszałkowskiej. Otwarte jest 7 dni w tygodniu, od 7 do 31 grudnia, w godzinach 10–20. Wstęp jest darmowy.

W najbliższych dniach spodziewajcie się rozbudowanej relacji WP Tech z uroczystego otwarcia i samego #5G_Lab. Dodatkowe informacje już teraz znajdziecie pod adresem 5g.wp.pl.

Obraz
© WP.PL | Filip Blank
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)