Szukaj przestępców z aplikacją na smartfona

Szukaj przestępców z aplikacją na smartfona

Szukaj przestępców z aplikacją na smartfona
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
16.05.2013 13:00, aktualizacja: 16.05.2013 15:01

Polska policja opublikowała aplikację na smartfony, dzięki której można
ćwiczyć pamięć, wykorzystując wizerunki poszukiwanych za przestępstwa. Policjanci liczą, że dzięki
temu częściej będą otrzymywać zgłoszenia od obywateli.

Jak podaje zespół prasowy KGP, "The Most Wanted App" to pierwszy tego typu program na świecie. Bazuje na znanym i prostym ćwiczeniu, które polega na wyszukiwaniu par takich samych obrazków. Karty obrócone są obrazkiem na dół i naraz można obrócić obrazkiem do góry tylko dwie z nich. Chodzi o to, żeby zapamiętać obrazki i miejsca, na których leżą karty tak, aby gdy przyjdzie kolej odwracania odwrócić dwie karty z tym samym obrazkiem.

W policyjnej aplikacji zamiast obrazków są wizerunki ok. 15. poszukiwanych za zabójstwa i rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi. Poprawnie skojarzone ze sobą zdjęcia lub szkice nie znikają z ekranu, lecz są zakrywane przez więzienne kraty. W aplikacji są dwa poziomy trudności (w trudniejszym trzeba ze sobą skojarzyć zdjęcie i szkic z tym samym wizerunkiem) i trzy opcje liczby kart na ekranie - 12, 20 lub 30.

Policja liczy, że użytkownicy gry częściej będą rozpoznawać twarze poszukiwanych "w realu". - _ Jeżeli ktoś, bawiąc się, zobaczy człowieka, który mieszka lub pracuje obok niego, i da nam taką informację, to jest jedno ze wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa _ - powiedział w środę PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Jednocześnie zastrzegł, że lepiej nie podejmować samodzielnych prób łapania podejrzewanych o przestępstwa. - _ Chodzi o to, by ludzie informowali policję. Przestrzegam przed bawieniem się w szeryfa i samodzielnym łapaniem osób poszukiwanych przez policję, bo mogą to być osoby niebezpieczne lub posiadające niebezpieczne narzędzia. Dla nas bardzo ważna jest informacja o takiej osobie, jeżeli ona do nas dotrze, my się już tym zajmiemy _ - powiedział Sokołowski.

Publikując aplikację policja chce wykorzystać postęp technologiczny. Na początku roku było w Polsce 6,5 mln osób, które korzystały ze smartfonów. Do końca roku ma ich być aż 1. mln.

Obecnie w Polsce jest ok. 36 tys. poszukiwanych, z czego za prawie 14 tys. opublikowano listy gończe. Jak podaje policja, co piąte zatrzymanie jest efektem informacji przekazanej przez obywateli. Kilka lat temu uruchomiono stronę www.poszukiwani.policja.pl, gdzie można znaleźć informacje o osobach, za którymi wydano listy gończe. Dzięki stronie można też wysłać policji anonimową informację o miejscu pobytu osoby poszukiwanej na adres: poszukiwani@policja.gov.pl

Baza danych z wizerunkami poszukiwanych jest na bieżąco uaktualniana, więc by skorzystać z "The Most Wanted App", trzeba być podłączonym do internetu. Jednym kliknięciem można przejść do pisania maila do policji ws. poszukiwanej osoby. Informację, że widzieliśmy konkretną osobę, można zgłosić też dzwoniąc na numery 11. i 997.

Informacje o aplikacji i linki do jej pobrania można znaleźć pod adresem www.themostwantedapp.com.

Obecnie dostępna jest wersja na urządzenia z systemem operacyjnym Android, wkrótce ma być również na iPhone'y. Jak podaje KGP, pomysłodawcami aplikacji, stworzonej we współpracy z polską policją, są agencja reklamowa DDB Warszawa oraz DDC MOBILE, które pracują przy projekcie całkowicie pro bono.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)