Szczepionka na koronawirusa. Ponad 100 tys. Amerykanów zgłosiło się na testy

Szczepionka na koronawirusa. Ponad 100 tys. Amerykanów zgłosiło się na testy27.07.2020 07:52
Szczepionka na koronawirusa. Ponad 100 tys. Amerykanów zgłosiło się na testy
Źródło zdjęć: © YouTube

Szczepionka na koronawirusa to obecnie jeden z najbardziej pożądanych preparatów na rynku. Nic dziwnego, że do jego testowania zgłosiło się w USA ponad 100 tysięcy osób. Cztery firmy opracowujące preparat potrzebują do masowych badań 120 tys. ochotników.

Szczepionka na koronawirusa to zdaniem wielu ekspertów jedyna słuszna droga w kierunku zahamowania pandemii COVID-19. Obecnie na całym świecie prowadzone są prace nad ponad 100 lekami, których celem jest skuteczne zwalczanie śmiertelnie niebezpiecznej infekcji. Spośród nich, 23 preparaty są w fazie badań klinicznych. Największe szanse na powodzenie mają te opracowywane przez cztery firmy: Moderna, Pfizer BioNTech, AstraZeneca oraz Inovio.

Wyżej wymienione koncerny potrzebują co najmniej 120 tysięcy ochotników, którzy zgodziliby się na przetestowanie szczepionki. Liczba chętnych stale rośnie więc wszystko wskazuje na to, że z osiągnięciem odpowiedniego progu nie powinno być najmniejszych problemów.

Według portalu USA Today, do badań klinicznych zgłosiło się już ponad 107 tysięcy Amerykanów.

Zobacz też: Koronawirus. Ekspertka: o zagrożeniu wiedzieliśmy od lat, ale i tak się nie przygotowaliśmy

Masowe testy będą przeprowadzane w trzeciej fazie badań klinicznych. Ich celem będzie zweryfikowanie, czy preparat faktycznie chroni pacjentów przed zainfekowaniem lub przyczynia się do łagodniejszego przechodzenia przez chorobę.

Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) w pierwszej kolejności podda badaniom tych, dla których koronawirus stanowi szczególne niebezpieczeństwo. Do tego grona osób zaliczają się przede wszystkim starsi pacjenci z chorobami towarzyszącymi.

Przypomnijmy, że w Stanach Zjednoczonych potwierdzono już ponad 3,83 mln przypadków wirusa SARS-CoV-2. Wskutek przegranej walki z infekcją zmarło tam ponad 140 tys. osób.

Chcesz śledzić na bieżąco rozwój koronawirusa w Polsce? Sprawdź dedykowaną temu aplikację internetową.

Więcej na temat koronawirusa dowiesz się zapisując na nasz specjalny newsletter.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)