Trwa ładowanie...

Szczepionka na koronawirusa. Oxford University poszukuje chętnych do jej testowania

Naukowcy z Oxford University rekrutują ochotników do przetestowania szczepionki na koronawirusa. Szukają dorosłych, zdrowych osób w wieku od 18 do 55 lat, które dobrowolnie zgodzą się na udział w badaniu.

Share
Szczepionka na koronawirusa. Oxford University poszukuje chętnych do jej testowania
Źródło: East News, Fot: Jakub Walasek/REPORTER
d3vw6nr

Badanie zostanie przeprowadzone na grupie ponad 500 osób w wieku od 18 do 55 lat. Naukowcy z Oxford University będą testować skuteczność szczepionki na koronawirusa - ChAdOx1 nCoV-19. Szczepionka znajduje się obecnie w fazie testów na zwierzętach. Są one przeprowadzane w laboratorium Public Health England (PHE) w Porton Down, niedaleko Salisbury. Testy prowadzi Jenner Institute i Oxford Vaccine Group.

- Szczepionki są projektowane od zera i rozwijane w niespotykanym dotąd tempie. Zbliżające się badanie będzie miało kluczowe znaczenie dla oceny skuteczności szczepień przeciwko COVID-19 – powiedział w rozmowie z The Guardian prof. Adrian Hill, dyrektor Jenner Institute.

d3vw6nr

Naukowcy szukają kandydatów

W badaniu uwzględnione zostaną wyłącznie zdrowe osoby, bez COVID-19. Najprawdopodobniej zostaną z niego wykluczone osoby przyjmujące inne leki oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią. W jego trakcie część ochotników otrzyma szczepionkę ChAdOx1 nCoV-19. Pozostałe osoby będą stanowiły grupę kontrolną, której naukowcy zaaplikują tzw. placebo. Na wyniki eksperymentu trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.

Badacze potrzebują spokoju

Oxford University zaapelował do mediów, aby nie przeszkadzały w pracy naukowców tworzących szczepionkę na koronawirusa.

"Nasi badacze pracują z dużą starannością i pośpiesznie, aby przygotować szczepionkę do użycia w badaniu klinicznym. Prosimy media, aby nie kontaktowały się z badaczami, gdy ta krytyczna praca jest w toku i skorzystały z formularza do kontaktu z mediami" – napisały władze Uniwersytetu w wydanym oświadczeniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie..

d3vw6nr

Podziel się opinią

Share
d3vw6nr
d3vw6nr
Więcej tematów