Szczepionka na koronawirusa. Oxford University poszukuje chętnych do jej testowania

Szczepionka na koronawirusa. Oxford University poszukuje chętnych do jej testowania

Szczepionka na koronawirusa. Oxford University poszukuje chętnych do jej testowania
Źródło zdjęć: © East News | Jakub Walasek/REPORTER
Karolina Modzelewska
30.03.2020 13:21, aktualizacja: 30.03.2020 14:00

Naukowcy z Oxford University rekrutują ochotników do przetestowania szczepionki na koronawirusa. Szukają dorosłych, zdrowych osób w wieku od 18 do 55 lat, które dobrowolnie zgodzą się na udział w badaniu.

Badanie zostanie przeprowadzone na grupie ponad 500 osób w wieku od 18 do 55 lat. Naukowcy z Oxford University będą testować skuteczność szczepionki na koronawirusa - ChAdOx1 nCoV-19. Szczepionka znajduje się obecnie w fazie testów na zwierzętach. Są one przeprowadzane w laboratorium Public Health England (PHE) w Porton Down, niedaleko Salisbury. Testy prowadzi Jenner Institute i Oxford Vaccine Group.

- Szczepionki są projektowane od zera i rozwijane w niespotykanym dotąd tempie. Zbliżające się badanie będzie miało kluczowe znaczenie dla oceny skuteczności szczepień przeciwko COVID-19 – powiedział w rozmowie z The Guardian prof. Adrian Hill, dyrektor Jenner Institute.

Naukowcy szukają kandydatów

W badaniu uwzględnione zostaną wyłącznie zdrowe osoby, bez COVID-19. Najprawdopodobniej zostaną z niego wykluczone osoby przyjmujące inne leki oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią. W jego trakcie część ochotników otrzyma szczepionkę ChAdOx1 nCoV-19. Pozostałe osoby będą stanowiły grupę kontrolną, której naukowcy zaaplikują tzw. placebo. Na wyniki eksperymentu trzeba będzie poczekać kilka miesięcy.

Badacze potrzebują spokoju

Oxford University zaapelował do mediów, aby nie przeszkadzały w pracy naukowców tworzących szczepionkę na koronawirusa.

"Nasi badacze pracują z dużą starannością i pośpiesznie, aby przygotować szczepionkę do użycia w badaniu klinicznym. Prosimy media, aby nie kontaktowały się z badaczami, gdy ta krytyczna praca jest w toku i skorzystały z formularza do kontaktu z mediami" – napisały władze Uniwersytetu w wydanym oświadczeniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie..

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)