Szczątki dinozaurów znalezione w Afryce ujawniają zaskakujący fakt. Hydroazury pokonały oceany

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

10.11.2020 17:13, aktual.: 02.03.2022 08:26

Naukowcy odkryli pierwsze skamieliny hydrozaurów w Afryce. Znalezisko sugeruje, że dinozaury pokonały setki tysięcy kilometrów i przemierzyły oceany, aby dostać się na Czarny Ląd.

Badanie opublikowane na łamach czasopisma naukowego "Cretaceous Research" opisuje nowo odkrytego dinozaura Ajnabia odysseus, który należał do rodziny hydrozaurów. Jego szczątki znaleziono w Maroko. Dinozaur najprawdopodobniej żył około 66 milionów lat temu, żywił się głównie roślinami i osiągał długość 3 metrów. Jest to niewiele w porównaniu do innych gatunków hydrozaurów, które osiągały nawet do 15 metrów długości.

Zaskakujące odkrycie w Maroko

Ajnabia odysseus ewoluował w Ameryce Północnej, a ostatecznie zamieszkiwał również Amerykę Południową, Azję oraz Europę. W okresie istnienia tego gatunku Afryka był kontynentem odizolowanym głębokimi wodami, dlatego naukowcy uważali, że hydrozaury nigdy tam nie dotarły.

Najnowsze odkrycie w kopalni znajdującej się niedaleko Casablanki zaskoczyło naukowców. Jak powiedział dr Nicholas Longrich z Milner Center for Evolution na Uniwersytecie w Bath, który kierował badaniami, było ostatnią rzeczą, jakiej można było się spodziewać.

- To było zupełnie nie na miejscu jak znalezienie kangura w Szkocji. Afryka była całkowicie odizolowana przez wodę - więc jak się tam dostały [hydrozaury]? – powiedział Longrich.

Pływające dinozaury

Badania charakterystycznych zębów i kości Ajnabia wykazały, że należały one do Lambeosaurinae, czyli podrodziny hydrozaurów o wyrazistych kościstych grzebieniach głowy. Lambeozaury wyewoluowały w Ameryce Północnej, zanim rozprzestrzeniły się do Azji i Europy, ale nigdy wcześniej nie były spotykane w Afryce. Aby się tutaj dostać, dinozaury musiały pokonać setki kilometrów płynąc. Eksperci uważają, że hydrozaury były dobrymi pływakami - miały duże ogony i potężne łapy.

- Nie można było dojść do Afryki. Te dinozaury wyewoluowały długo po tym, jak dryf kontynentów podzielił kontynenty i nie mamy dowodów na istnienie mostów lądowych. Geologia mówi nam, że Afryka została odizolowana przez oceany. Jeśli tak, jedynym sposobem, aby się tam dostać, jest woda – zaznaczał Longrich.

Ze względu na swoje dokonania dinozaury zostały nazwane „Ajnabia odysseus”. Ajnabi oznacza po arabsku „obcokrajowiec”, a odysseus jest nawiązaniem do Odyseusza, mitologicznego króla Itaki. Naukowcy uważają, że jako pierwsi odkryli ten zaskakujący fakt z życia dinozaurów. Przypominają jednak, że znane są inne, podobne przypadki, kiedy zwierzęta pokonywały duże odległości drogą morską z jednego lądu na drugi. Przykładem są chociażby zielone legwany, które podróżują między karaibskimi wyspami, uciekając przed huraganami.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)