Trwa ładowanie...
d2ucax6

Świnoujście: bomba "Tall boy" znaleziona w Kanale Piastowskim. Waży 5,5 tony

W Kanale Piastowskim znaleziono mierzącą sześć metrów długości i ważącą 5,5 tony bombę lotniczą z czasów II wojny światowej. Na niewybuch natrafili nurkowie należący do firmy pogłębiającej tor wodny Świnoujście-Szczecin. Teraz nie lada wyzwanie przed saperami, aby ją zneutralizować.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Taka bomba leży na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu
Taka bomba leży na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu (Paul Reynolds / mediadrumworld.c/EAST NEWS)
d2ucax6

W Świnoujściu odnaleziono jeden z największych w ostatnich latach niewybuchów z okresu II-wojny światowej. To brytyjska bomba "Tall Boy". Jej rozmiar i masa była tak duża, że mógł ją przenosić tylko jeden ciężki bombowiec – Avro Lancaster. Dziś jedna z nich leży pod wodą w Kanale Piastowskim, przykryta niewielką warstwą ziemi.

Świnoujście - niewybuch "Tall Boy" będzie sporym wyzwaniem

Bombę w Świnoujściu zrzucono najprawdopodobniej w 1945 roku. Próbowano wówczas zatopić przebywający tam pancernik Lutzow. Wcześniej, za pomocą tego typu bomb zatopiono legendarny niemiecki pancernik Tripitz. Do tego potrzeba było aż dwóch bezpośrednich trafień. Łącznie w historii zrzucono ich aż 854.

d2ucax6

"Nurkowie od dwóch dni wykonywali rekonesanse w okolicy przeprawy promowej Karsibór. W wyniku rekonesansu stwierdzono, że jest to bomba lotnicza, tzw. "TallBoy". Jest to jedna z większych bomb, które były zrzucane podczas II wojny światowej" - mówi Grzegorz Lewandowski rzecznik prasowy 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.

"Jest to znaczący obiekt, bardzo duży, nie mieliśmy wcześniej do czynienia z tak dużym obiektem" - dodaje rzecznik. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób niewybuch może zostać usunięty. To będzie spore wyzwanie dla oddziału neutralizującego "Tall Boya". Sprawą niewybuchu zajmie się sztab kryzysowy.

Zobacz też: Świnoujście odcięte po raz kolejny. Winne temu niewybuchy z czasów II wojny światowej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ucax6

Podziel się opinią

Share

d2ucax6

d2ucax6
Więcej tematów