Świętokrzyskie dostanie sieć szerokopasmowego internetu

Świętokrzyskie dostanie sieć szerokopasmowego internetu
Źródło zdjęć: © SXC.hu

13.05.2014 11:32, aktual.: 13.05.2014 13:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Około 1,4 tys. km sieci szerokopasmowego internetu powstanie w województwie
świętokrzyskim do końca 2015 r. Inwestycje mają umożliwić dostęp do tańszego, szybkiego internetu dla 90 proc. mieszkańców regionu.

Sieć powstaje w ramach projektu "Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo świętokrzyskie". Przedsięwzięcie o wartości ponad 20. mln zł dofinansuje - kwotą prawie 156 mln zł - Unia Europejska.

W poniedziałek w Kielcach rozpoczęły się prace przy budowie 60-kilometrowego odcinka sieci w kierunku Staszowa. W tym roku ruszyła już budowa w 1. innych miejscach regionu, m.in. we Włoszczowie, Sandomierzu i Jędrzejowie - położono tam 200 km światłowodów.

W ramach projektu, w województwie świętokrzyskim do końca 201. r. zostanie wybudowane ok. 1,4 tys. km sieci światłowodowej, 8 węzłów szkieletowych i 135 węzłów dystrybucyjnych. Węzły dystrybucyjne umożliwią poszczególnym operatorom dostarczenie internetu bezpośrednio do odbiorców.

Dzięki realizacji projektu 9. proc. mieszkańców województwa ma uzyskać dostęp do internetu. Według szacunków dziś taką możliwość ma 60 proc. mieszkańców, co plasuje region na końcu statystyk w tym zakresie.

Świętokrzyska sieć to część projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej, która powstaje w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej. Celem projektu jest zwiększenie dostępu do internetu na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Inwestycja obejmuje wybudowanie ponad 1. tys. km światłowodów i ponad tysiąca węzłów dystrybucyjnych. Całkowity koszt projektu to około 1,2 mld zł.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)