Światowy Dzień Sztuki w internecie. Google podpowiada, jak spędzić czas

Światowy Dzień Sztuki w internecie. Google podpowiada, jak spędzić czas

Światowy Dzień Sztuki w internecie. Google podpowiada, jak spędzić czas
Źródło zdjęć: © WP
Oskar Ziomek
15.04.2020 23:49

15 kwietnia wszyscy powinni choć przez chwilę pomyśleć o otaczającej ich sztuce. Właśnie na ten dzień przypada bowiem Światowy Dzień Sztuki, a w internecie nie brakuje miejsc, w których można ją na różny sposób podziwiać.

Google wychodzi naprzeciw potrzebie poznawania sztuki na wiele nowoczesnych sposobów i udostępnia kolekcję dla rodzin, która związana jest jednocześnie z zabawą i sztuką. Całość dostępna jest w ramach Google Arts & Culture i pokazuje nowe sposoby odkrywania i uczenia się o sztuce, zwierzętach, nauce, kosmosie, książkach
i muzyce.

Google Arts & Culture w internecie

Przygotowane przez Google atrakcje powinny się spodobać zarówno rodzicom, jak i dzieciom. W ramach odkrywania świata można tu między innymi zobaczyć dinozaura w wirtualnej rzeczywistości czy sprawdzić, co kryje się w środku czarnej dziury. Do tego do chodzą wirtualne wycieczki po galeriach, których przewodnikiem jest animowana postać, która zainteresuje najmłodszych.

Światowy Dzień Sztuki to także okazja do obejrzenia szeregu wystaw. Na platformie Google Arts & Culture udało się zgromadzić łącznie ponad 100 różnych wystaw, w tym 18 tys. nowych dzieł sztuki, opowieści i eksponatów. Kolekcje stworzyły między innymi takie organizacje jak Centrum Sztuki Brytyjskiej Uniwersytetu Yale z USA czy Muzeum Narodowe w Krakowie.

Spacery po muzeach w sieci

Przeglądając wirtualne wystawy, jest w czym wybierać. Jednym z przykładów może być udostępniona kolekcja z Muzeum Książąt Czartoryskich pt. "Nie tylko Dama". Została stworzona przez Muzeum Narodowe w Krakowie i prezentuje dzieła i artefakty, w tym Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem, Klucz od Świątyni Sybilli w Puławach czy Portret Izabeli z Flemmingów księżnej Czartoryskiej.

Inny przykład to japońskie muzeum i możliwość odbycia wirtualnego spaceru, podczas którego można podziwiać dzieła Keitha Haringa. W ramach kolekcji zdigitalizowano ponad 50 dzieł, które teraz są tu dostępne w ultra-wysokiej rozdzielczości.

Eksperymenty ze sztuką

Google ma też coś dla wszystkich, którzy nie boją się wyzwań. Aby odkryć sztukę na inne sposoby, polecana jest instalacja aplikacji Google Arts & Culture, w której można skorzystać z ciekawych funkcji, w tym Art Transfer, Art Projector lub Art Selfie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)